از احداث مدرسه مناطق محروم سیستان و بلوچستان تا ساخت یادمان برای شهدای دانشگاه

[ad_1]

رئیس دانشگاه صنعتی شریف از اتمام ساخت مدرسه در مناطق محروم سیستان و بلوچستان در یادبود دانشجویان شریف که حادثه هواپیمای اوکراینی قربانی شدند، خبر داد و گفت: با نهادهای مختلف مذاکراتی انجام شد تا یاد و خاطره این عزیزان در سطح شهر و کشور بازتاب داشته باشد.

به گزارش ایسنا،‌ دکتر رسول جلیلی در مراسم یادبود شهدای سانحه هواپیمای اوکراینی که عصر امروز به صورت مجازی در دانشگاه شریف برگزار شد،‌ اظهار کرد: جایگاه خانواده‌های داغدار این فاجعه در پیشگاه خداوند متعال رفیع و نزد مردم ایران عزیز و ارجمند است. گرامیداشت یاد سفرکردگان این اتفاق تلخ  و به طور خاص ۱۶ شهید شریفی این سانحه کمترین وظیفه اعضای خانواده بزرگ دانشگاه صنعتی شریف است.

وی ادامه داد: بنده به نمایندگی از دانشگاه صنعتی شریف تلاش کرده ام ارتباط با این اعضای گرانقدر را در دستور کار قرار دهم و در صورت امکان در منزل این بزرگواران حضور پیدا کنم. بار دیگر از این عزیزان برای حضور در دانشگاه دعوت کرده و تاکید میکنم که درهای دانشگاه صنعتی شریف برای همیشه به روی این عزیزان گشوده است.

دکتر جلیلی افزود :در صحبت‌هایی که با خانواده این قربانیان داشتم،‌ آنها بر ضرورت زنده نگاه داشتن یاد و خاطره شهدایشان،‌توجه بیشتر و مستمر دانشگاه به این موضوع،‌پیگیری حادثه و اطلاع‌رسانی دقیق از چند و چون پرونده این حادثه برای خانواده این قربانیان و همه ایرانیان تاکید داشتند.

رئیس دانشگاه صنعتی شریف با بیان اینکه برخی از درخواست‌های خانواده های دانشجویان قربانی سانحه از اختیارات دانشگاه خارج است،‌ تصریح کرد: در خصوص برخی موارد دیگر اقداماتی در حد وسع صورت گرفته است. با شهرداری تهران،‌ستاد نماز جمعه و صدا و سیما مذاکراتی انجام شد تا یاد و خاطره این عزیزان در سطح شهر و کشور بازتاب داشته باشد. در روز دانشجو نیز عکس این شهدا در کنار سایر شهدای دانشگاه قرار گرفت و از سوی ریاست جمهوری به مقام این شهیدان ادای احترام صورت گرفت. ساخت یادمان برای تمامی شهدای دانشگاه نیز در دستور کار دانشگاه قرار گرفته است.

دکتر جلیلی با بیان اینکه به یاد قربانیان این حادثه، ساخت مدرسه در مناطق محروم سیستان و بلوچستان به همت اساتید و دیگر اعضای خانواده دانشگاه در دستور کار قرار گرفته است،‌خاطرنشان کرد: ساخت این مدارس در مراحل پایانی تجهیز است.

وی از ایجاد یک جایزه تحصیلی ویژه خبر داد و گفت: این جایزه ویژه به تعداد ۱۶ مورد به نام این شهیدان دانشگاه شریف در دستور کار دانشگاه شریف قرار دارد. منابع این جایزه تهیه شده و فراخوان آن صادر می‌شود تا از ابتدای سال تحصیلی آینده به ۱۶ نفر از دانشجویان دکتری تقدیم شود.

دکتر جلیلی افزود: اطمینان میدهم که دانشگاه شریف،‌توان خود را برای حفظ یاد و خاطره این ستارگان سفرکرده به کار خواهد بست. بی‌تردید تحمل مصیبت فقدان این عزیزان از دست رفته برای هرکس که دل در گرو این سرزمین داشته باشد،‌ دشوار و طاقت فرسا است. تسریع در روند بررسی پرونده و برگزاری دادگاه برای رفع ابهامات موجود در علل بروز این حادثه درخواست همه خانواده‌های داغ دیده و بنده به نمایندگی از خانواده دانشگاه صنعتی شریف است.

رئیس دانشگاه صنعتی شریف در پایان تاکید کرد: با گذشت دو سال از حادثه هواپیمای اوکراینی،‌یاد شهدای عزیزمان هنوز در حافظه دانشگاه زنده است و بی شک نام و یاد ایمان آقابالی،‌منصور اثی‌عشری اصفهانی،‌مهدی اسحقیان،‌امیر اشرفی حبیب آبادی،‌ محمود الیاسی،‌محمد امین بیروتی،‌آرش پور ضرابی،‌ زهرا حسنی سعدی،‌ حمیدرضا ستاره کوکب، محمد صالحه ،‌فائزه فلسفی و دو فرزندش‌، میلاد قاسمی  آریایی،‌پونه گرجی،‌مریم ملک، الناز نبیئی و غزل نوریان در این دانشگاه زنده و جاری خواهد بود. اینجانب ضمن ابراز همدردی عمیق با تمام بازماندگان این فاجعه، از خداوند متعال برای درگذشتگان طلب مغفرت و برای بازماندگان طلب صبر دارم.

ابعاد حادثه هواپیمای اوکراینی هرچه سریع‌تر روشن شود

دکتر فرهاد دانشجو رئیس دانشگاه تربیت مدرس در این مراسم اظهار کرد: اندوه از دست دادن نابهنگام هر عزیزی تلخ، سنگین و جانسوز است ولی چاره ای جز تسلیم نیست. حادثه جانگداز سقوط هواپیمای اوکراینی و شهادت سرنشینان آن از جمله  دو دانشجوی دانشگاه تربیت مدرس سارا ممانی و فروغ خادم دل‌های همه ایرانیان را محزون کرد. امیدوارم مسئولین مربوطه،‌ابعاد این حادثه را هرچه زودتر برای خانواده این شهدا روشن کنند. مسائلی مانند اینکه چرا اجازه پرواز به هواپیمای اوکراینی داده شد. آیا موضوع جنگ سایبری مطرح بود یا خیر؟ آیا این هواپیمای اوکراینی از طرف آمریکا مسئولیت و وظیفه‌ای داشت یا خیر؟برای خانواده قربانیان جای سوال است.

وی در پایان افزود: برای خانواده باز ماندگان صبر جمیل و اجر جزیل از خداوند متعال مسئلت دارم و اعلام می کنم ما در کنار خانواده‌ بازماندگان هستیم و با آنها در این غم شریکیم.

دی ماه،‌یادآور خاطره تلخ عروج سردار دلها و دی پی آن پرواز بی‌بازگشت نخبگان

در ادامه این مراسم دکتر منصور انبیاء رئیس دانشگاه علم و صنعت اظهار کرد:فرا رسیدن دی ماه یادآور خاطره تلخ و جان فرسای عروج ملکوتی سردار دلها و در پی آن پرواز ابدی و بی بازگشت جمعی از نخبگان علمی کشور است که در انتظار درخشش و سربلندی روزافزون آنها بودیم.

وی ادامه داد: فاجعه غمبار جمعی از هموطنان و نخبگان و سرمایه‌های جوان کشور در حادثه هولناک سقوط هواپیمای مسافربری اوکراینی همچنان پس از گذشت دو سال مایه تالم و تاسف و تاثر جامعه دانشگاهی و همه انسان های فرهیخته و دلسوز کشور است. در این دو سال غم گرانی بر خانواده این عزیزان وارد شده  و حقیقتا باید آنها را در ازای تحمل این مصیبت به پاداشی که خداوند در قرآن کریم وعده داده است،‌بشارت داد.

رئیس دانشگاه علم و صنعت افزود: متأسفانه در میان این عزیزان،۱۱ دانش‌آموخته‌ دانشگاه علم و صنعت حضور داشتند و این مساله، دانشگاه علم و صنعت ایران را به طور مضاعف شریک این غم بزرگ کرد.

وی در ادامه گفت: محمد حسین ساکت دانشجوی مقطع دکتری مهدسی راه آهن،دکتر پدرام موسوی، دکتر مژگتان دانشمند، رستگار رحیمی، آروین مرتب، پدرام جدیدی، پانیذ سلطانی، فریده غلامی، آلما اولادی، اردلان ابن الدین حمیدی، سام ذکایی و روجا آزادیان ۱۲ عضوی هستند که از خانواده دانشگاه علم و صنعت ایران در این واقعه تلخ از میان ما رفتند.

دکتر انبیاء خاطرنشان کرد: به نمایندگی از خانواده بزرگ دانشگاه علم و صنعت ایران خاطره این عزیزان سفرکرده را گرامی داشته و مراتب همدردی عمیق خود را با خانواده و دوستان این عزیزان ابراز می دارم و از خداوند متعال برای آنها صبر جمیل و اجر جزیل مسالت دارم. در برابر خانواده معظم درگذشتگان و شهدای عزیزی که روحشان اکنون ناظر بر ماست،‌پیمان می‌بندیم که در راه سربلندی میهن اسلامی که آنها هم سخت دلبسته آن بودند،‌از هیچ  تلاشی فروگذار نکنیم.

فقدان و از دست دادن فرزندان این مرز و بوم دل ما را داغدار نمود

دکتر حسن قدسی‌پور رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر نیز در این مراسم گفت: در سالروز فاجعه غمبار ۱۸ دی هستیم که در این حادثه تعدادی از دانشجویان و نخبگان کشور جان باختند. این حادثه را به خانواده‌های داغدار عرض تسلیت عرض می کنم . این حادثه موجب غم فراوان و اندوه عمیق تمام دانشگاهیان و تمام جامعه ایرانی شد. این فرزندان پاره تن ما بودند که در این حادثه از دنیا رفتند.

وی بیان اینکه در این حادثه غمبار دانشگاه صنعتی امیرکبیر به سوگ ۷ تن از عزیزان خود نشست،‌ ادامه داد: فقدان و از دست دادن فرزندان این مرز و بوم دل ما را داغدار نمود.

دکتر قدسی‌پور افزود: نسیم رحمانی‌فرد،‌ امیرحسین سعیدی‌نیا، ‌شادی جمشیدی،‌ الما اولادی ، فراز فلسفی ، معمصومه غریب و پریناز قادر پناه از دانشجویان دانشگاه صنعتی امیرکبیر بودند که در این حادثه جان باختند.

رئیس دانشگاه صنعتی امیر کبیر خاطر نشان کرد: خانواده دانشگاه صنعتی امیرکبیر در سالروز این حادثه ضمن ابراز تاسف از این واقعه، با بازماندگان و خانواده‌های محترم آنها ابراز همدردی نموده و از خداوند متعال صبر جمیل و اجر جزیل مسالت می‌نمایم.

استکبارجهانی و آمریکا پشت حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی بود

سید محمد مقیمی رئیس دانشگاه تهران در این مراسم اظهار کرد: ما به عنوان عضوی از خانواده آموزش عالی از این اتفاق ناگواری که افتاد،‌متاثر شدیم. این حادثه دارای پیش زمینه‌هایی بود که منجر به این حادثه شد. حادثه تلخی که متأسفانه برخی افراد به دنبال عقده گشایی بودند و تلاش کردند که از این فرصت استفاده کنند و به  خدمات ارزشمندی که مدافعین حرم دارند و عزیزانی که از امنیت این کشور دفاع می‌کنند خدشه وارد کنند.

وی ادامه داد: در روزهای گذشته سالگرد شهادت حاج قاسم را سپری کردیم و امروز در سالگرد حادثه هواپیمای اوکراینی داغدار این عزیزان هستیم. آنچه که مهم است،‌این است که برای شناخت هر مسئله ای باید به شناخت ریشه های آن بپردازیم و اگر بخواهیم ریشه این مسئله را آسیب شناسی کنیم،‌ استکبارجهانی و آمریکا پشت این قضیه بود و تحلیل های مختلفی ارائه شد که علت این حادثه بود.

رئیس دانشگاه تهران با تاکید بر اینکه دشمنی‌های آمریکا و اسرائیل علیه ما تمام شدنی نیست،‌خاطرنشان کرد: ما دانشگاهیان،‌عامه مردم و تمام دلسوزان انقلاب باید توجه داشته باشیم که ریشه‌های مسئله را با عارضه‌ها اشتباه نگیریم. چراکه گاهی اوقات با جوسازی‌هایی که می‌شود،‌ متاسفانه به خاطر نداشتن بصیرت کافی در دام این توطئه ها می‌افتیم.

دکتر مقیمی افزود: ما میتوانیم درس‌های زیادی از این حادثه بیاموزیم. هرچند که متاسفانه ناهماهنگی‌هایی در فضای کشور برای مدیریت این نوع بحران ها وجود دارد که در این حادثه به خوبی خود را نشان داد و باید ریشه یابی کنیم که چرا این اتفاق‌ها می‌افتد.  

امیدوارم سیر قانونی این پرونده به زودی در قوه قضائیه به پایان برسد

در پایان صحبت‌های روسای دانشگاه‌های برتر کشور،‌ دکتر حسن کریمی مزرعه شاهی رئیس دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی با گرامیداشت یاد قربانیان حادثه هواپیما اوکراینی گفت: حادثه سقوط این هواپیما در ایام بحرانی کشور و اوج یک التهاب بین‌المللی بود و این حادثه را تسلیت میگویم. متاسفانه در این پرواز بسیاری از سرمایه‌های ملی و فرا ملی را از دست دادیم که عمدتا فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های تراز اول کشور بودند.

وی ادامه داد: دو تن از این عزیزان فارغ‌التحصیلان دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی بودند که به خانواده این عزیزان تسلیت میگوییم.

رئیس دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی افزود: به سهم خودم و به عنوان یکی از اعضای جامعه دانشگاهی کشور امیدوارم سیر قانونی این پرونده به زودی در قوه قضائیه به پایان برسد تا عواملی که قصور داشتند، شناسایی و معرفی شوند و این امر حداقل موجب کاهش آلام خانواده‌های داغدار شود. قطعا بیان حقیقت و شفاف‌سازی خواسته آحاد ملت در این حادثه دلخراش است.

وی در پایان گفت: برای همه این عزیزان از دست رفته طلب مغرفت دارم و برای بازماندگان آنها آرزوی تندرستی و صبر دارم و امیدوارم در ادامه به هیچ  وجه شاهد چنین حادثه‌های دلخراشی نباشیم.

انتهای پیام

[ad_2]
خبرهای مهم

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.