تحلیل یک دیپلمات پیشین از تلاش‌های اخیر قطر برای نقش‌آفرینی موثرتر در منطقه

[ad_1]

یک دیپلمات سابق کشورمان گفت: قطر با وجود وسعت و جمعیت کم خود در سال های اخیر به دنبال ایفای نقش مهم و موثر در منطقه بوده و از پتانسیل های خود در این حوزه سنجیده و هوشمندانه استفاده کند.

احمد دستمالچیان در گفت وگو با ایسنا، درباره تلاش های اخیر قطر در منطقه از جمله تلاش برای نزدیک کردن ایران و آمریکا در برخی موضوعات از جمله گفتگو با ایران و سفر امیر قطر به واشنگتن صحبت کرد. قطر کشور بسیار ثروتمندی است و درآمد اقتصادی بسیار بالایی دارد. در این زمینه شاهد سرمایه گذاری های کلان این کشور در کشورهای مختلف هستیم و همین امر باعث افزایش نفوذ اقتصادی قطر شده است.

وی گفت: قطر بالاترین منبع مشترک گاز با ایران را دارد و از این منابع استفاده می کند.

دستمالچیان گفت: «قطر علیرغم وسعت کم و جمعیت محدود، دارای نفوذ سیاسی و اقتصادی بالقوه و واقعی است. قطر را محاصره و منزوی کنید. تحریم ها و ریاض مجبور به انجام این کار، با وجود شرایط اولیه، مجبور به برداشتن تحریم ها و حرکت به سمت قطر شد. عادی سازی روابط با دوحه

دستمالچیان با بیان اینکه در سال های اخیر مقامات قطری با سیاست های خردمندانه و مدبرانه خود به دنبال ایفای نقش فعال در تحولات منطقه بوده اند، افزود: وی با هر فردی که انتخاب شد با مقامات سعودی تماس تلفنی نداشت. رئیس جمهور آمریکا برای تبریک به عربستان یا ولیعهد این کشور سفر کرد، اما در زمان بایدن این اتفاق نیفتاد و این نشان از سردی روابط ریاض و واشنگتن دارد. این در حالی است که قطر می خواهد از روابط خوب خود با مقامات آمریکایی و دولت بایدن به نفع خود و همچنین ایفای نقش موثرتر در منطقه به خوبی استفاده کند.

وی همچنین به روابط ایران و قطر اشاره کرد و افزود: زمانی که عربستان و تعدادی دیگر از کشورهای حوزه خلیج فارس قطر را تحریم کردند، ایران جزو اولین کشورهایی بود که از قطر در برابر این تحریم ها حمایت کرد. همانطور که خود مقامات قطری بارها در این نشست ها گفته اند، اگر ایران در آن زمان مرزهای هوایی خود را به روی قطر باز نمی کرد، ضربه سختی به قطر وارد می کرد و کاتارها می توانستند از طریق حریم هوایی ایران با جهان خارج ارتباط برقرار کنند.

دستمالچیان همچنین در بخشی دیگر از سخنان خود با بیان اینکه شاهد تحولات مهمی در منطقه بودیم، افزود: از سوی دیگر آمریکایی ها در تلاش برای کاهش حضور خود در منطقه هستند و در این زمینه نقش هژمونیک آنها در منطقه تضعیف می شود. در همین حال، چین و روسیه به دنبال حضور قدرتمندتر در منطقه هستند. بنابراین با توجه به این توسعه، نقشه ژئوپلیتیکی منطقه نیز در حال تغییر است. ایران به عنوان یک کشور موثر و مهم در منطقه تلاش می کند تا منافع و بازی های خود را به نحو احسن در منطقه ارتقا دهد. کشورهای منطقه و خلیج فارس این تغییرات ژئوپلیتیکی را در منطقه تجربه کرده اند. آنها به این نتیجه رسیدند که باید با ایران کار کنند و راهی جز همکاری مشترک منطقه ای در منطقه وجود ندارد.

وی ادامه داد: آمریکایی ها نیز متوجه شده اند که حضور آنها در منطقه به جای تفنگ باید سلاح صلح و چانه زنی باشد و این همه پیشرفت نشان می دهد که انشالله به زودی شاهد روزهای خوبی در منطقه خواهیم بود. خشونت و جنگ بی پایان رو به پایان است.

دیپلمات سابق کشورمان همچنین به پیشرفت مذاکرات در وین و تلاش برای دستیابی به توافق در این راستا اشاره کرد.

انتهای پیام/

[ad_2]
source

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.