ایران به تلاش‌های خود برای روان سازی حمل و نقل بین المللی ادامه می‌دهد

[ad_1]

معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه تاکید کرد: تلاش جمهوری اسلامی ایران برای ساماندهی حمل و نقل و ترانزیت بین المللی با جدیت ادامه خواهد داشت.

به گزارش ایسنا، مهدی صفری معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه در ارتباط با اجلاس سران اکو، همانطور که رئیس جمهوری در سخنرانی آذرماه امسال در اجلاس اکو در عشق آباد عنوان کرد، گفت: تلاش جمهوری اسلامی ایران برای شکوفایی روابط تجاری بین کشورهای منطقه و بهره برداری از تمامی ظرفیت های حمل و نقل در کشورهای منطقه. خوشبختانه در جلسه اخیر شورای برنامه ریزی اکو که توسط دبیرخانه اکو در تهران برگزار شد، نمایندگان روسای اکو و کشورهای عضو در مورد برنامه اجرایی اکو در سال آینده و نحوه اجرای قطعنامه ها در دستور کار قرار گرفتند. اجلاس سران در حوزه های مختلف از جمله تجارت. ، سرمایه گذاری، حمل و نقل، فناوری اطلاعات و ارتباطات، کشاورزی، انرژی، معدن، محیط زیست، بهداشت و درمان، همکاری بانکی، بلایای طبیعی، مبارزه با مواد مخدر، مبارزه با فساد، همکاری قضایی و پلیسی، پژوهشی، فرهنگی، گردشگری و … . به نمایندگی از جمهوری اسلامی ایران، هیئتی 50 نفره متشکل از مدیران و کارشناسان کلیه دستگاهها
در کمیته های 9 گانه شورا کارشناسان دولتی و خصوصی شرکت کرده اند که جا دارد از حضور موثر همه این عزیزان قدردانی کنم.

سافاری همچنین به یازدهمین نشست وزرای حمل و نقل اکو که در هفته جاری با حضور وزرای کشورهای عضو برگزار شد و در آن تصمیمات خوبی در زمینه تقویت حمل و نقل ریلی، جاده ای و دریایی بین کشورهای عضو اتخاذ شد، اشاره کرد. این تصمیمات شامل الزام بانک توسعه و تجارت اکو برای سازماندهی یک کنفرانس بین المللی در زمینه جذب سرمایه گذاری در پروژه های حمل و نقل سبز، حمایت از انتقال مداوم بار در کریدورهای راه آهن و جاده اکو و ایجاد حلقه های مفقوده است. راه آهن رشت – آستارا و احیای مسیرهای قدیمی، حمایت از سازوکار یکنواخت صدور روادید برای مدیران و رانندگان شرکت‌های حمل‌ونقل منطقه، ایجاد تسهیلات گذرگاه‌های مرزی برای حرکت روان و سریع مواد غذایی، دارویی و کمک‌های بشردوستانه از جمله این موارد است. و کالاهای مرتبط برای دسترسی بهتر به آب های آزاد برای کشورهای محصور در خشکی اکو، ایجاد شبکه های حمل و نقل دریایی اکو، از جمله ایجاد خطوط کشتیرانی فرامرزی در دریای خزر، و تقویت شبکه های حمل و نقل هوایی بین کشورهای عضو برای اهداف گردشگری. هیئت ما به سرپرستی رستم قاسمی نیز در این دیدار حضور فعال داشت.

معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه همچنین در ششمین نشست «کارگروه ملی دیپلماسی حمل و نقل و ترانزیتی» که 30 دی ماه به میزبانی منطقه آزاد چابهار این شهرستان برگزار شد، سخنرانی کرد. به گفته وی، در این نشست که در حاشیه همایش لجستیک چابهار برگزار شد، مدیران دستگاه های ذیربط از جمله وزارت راه و شهرسازی، گمرک، وزارت صمت، راه، راه آهن، راه آهن، اتاق بازرگانی و … وزارت کشور، مرکز پژوهش‌های مجلس، زیرساخت‌ها و وزارت‌های خارجه راه‌های توسعه هر چه بیشتر جایگاه منحصربه‌فرد چابهار در حمل‌ونقل و ترانزیت چندوجهی منطقه‌ای و بین‌المللی را مورد بحث و بررسی قرار دادند و مشکلات موجود را برای ارائه راهکار شناسایی کردند. نتیجه این جلسه و همچنین جلسات قبلی «کارگروه ملی» در اختیار تصمیم گیرندگان و نهادها قرار خواهد گرفت.

صفری با اشاره به مذاکرات در حال انجام بر سر انعقاد «توافقنامه کریدور خلیج فارس و دریای سیاه» (ایران، آذربایجان، ارمنستان، گرجستان، بلغارستان و یونان) به پایان رسید. ششمین دور مذاکرات در ماه می سال آینده در صوفیه بلغارستان برنامه ریزی شده است و متن این توافق برای امضا آماده می شود. در حال حاضر مذاکرات غیررسمی با سفرای کشورهای عضو این توافق در تهران و سایر پایتخت ها در حال انجام است تا به زودی شاهد ایجاد یک کریدور مهم حمل و نقل با مسیرهای مختلف برای تسهیل تجارت بین کشورهای منطقه و جهان خارج باشیم. برنامه انتقال آزمایشی محموله از ایران به دریای سیاه اخیرا با همکاری جمهوری آذربایجان و گرجستان اجرا شده است.

انتهای پیام/

[ad_2]
source

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.