موفقیت اصلی توافق وین افزایش امید در بین مردم است

[ad_1]

یک کارشناس ارشد مسائل بین الملل گفت: ایران و آمریکا اراده سیاسی لازم برای دستیابی به توافق را دارند. این در مورد آینده است.

شوروش احمدی در گفت وگو با ایسنا در پاسخ به این سوال که به نظر شما نشانه های رسیدن به توافق خوب در مذاکرات وین چیست؟ وی گفت: به نظر من در شرایط کنونی منطقه ای و بین المللی از یک سو و شرایط اجتماعی-اقتصادی داخل کشور از سوی دیگر. هر معامله ای بهتر از هیچ معامله ای است.

وی ادامه داد: در 7 تا 8 ماه گذشته یعنی از پایان خرداد ماه تاکنون حداقل 150 میلیون دلار ضرر در روز به کشور ما وارد شده است که می تواند ماهانه 4.5 میلیارد دلار یا در مجموع در سال باشد. حداقل 35 میلیارد دلار : اهمیت این موضوع زمانی آشکارتر می شود که بدانیم اینطور نیست که ذخایر نفت و گاز به دلیل برداشت ناکافی ذخیره شده باشد. ضمن اینکه امکانات استخراج این منابع با سرمایه دولتی فرسوده شده و عمر آنها از بین می رود.

هر توافقی در وین که ما را از ورود به فاز توسعه محروم نکند خوب خواهد بود.

وی افزود: البته این فقط مربوط به منابع انرژی است، در سایر حوزه ها دهه هاست سرمایه گذاری نشده و امکانات موجود فرسوده است. در نتیجه هر توافقی در وین که ما را از ورود به فاز توسعه محروم نکند خوب خواهد بود.

این استاد روابط بین الملل در پاسخ به این سوال که یک توافق خوب چه نتایجی برای کشور ما به همراه خواهد داشت؟ وی گفت: مهمترین و اساسی ترین توافق برای کشور ما امید مردم به آینده خواهد بود. در دوره قبل و بعد از توافق، شرایط کشور و روحیه مردم تغییر کرد و طی دو سه سال توانستند تولید ناخالص داخلی را افزایش دهند و تورم را کاهش دهند و نرخ اشتغال را افزایش دهند. طبیعتاً اگر این توافق در یکی دو سال اول دولت اوباما حاصل می‌شد، شانس بیشتری برای ریشه‌یابی داشت و شاید شکستن آن برای ترامپ سخت‌تر بود.

مهمترین و اساسی ترین نتیجه توافق برای کشور امید مردم به آینده خواهد بود.

آن را بیان کرد موفقیت مهم دیگر، کاهش تنش در حوزه سیاست خارجی خواهد بودوی گفت: ادامه تنش‌هایی که ترامپ بر کشور اعمال کرده و برخی از سیاست‌هایی که حداقل در هشت ماه گذشته اعمال شده است، بی‌اثر نبوده، بلکه بسیار پرهزینه بوده است. این تنش نه تنها به بلاتکلیفی و بی برنامگی و عدم امکان استفاده از ظرفیت های بین المللی و منطقه ای منجر شده است، بلکه امکان پیگیری سیاست خارجی به گونه ای را فراهم کرده است که حداقل تعادل را در همکاری با مناطق مختلف جهان ایجاد کند. از رقابت بین آنها سوء استفاده می کند. کشورها نیز. تا زمانی که جزئیات توافق احتمالی مشخص نشود و مشخص نشود که آیا این توافق احتمالی می‌تواند با سایر توافق‌های مرتبط با لغو تحریم‌های ثانویه غیرهسته‌ای و تحریم‌های اولیه تکمیل شود، ایران به منابع مالی در خارج از کشور دسترسی نخواهد داشت. همچنین امکان استفاده از سرمایه، نیروی کار و تخصص شرکت ها و بانک های بزرگ بین المللی.

وی افزود: همچنین مشخص نیست که آیا این توافق احتمالی فرصتی برای رفع تنش در روابط ایران با برخی کشورهای منطقه ایجاد می کند یا خیر. اینها عواملی هستند که برای پایداری توافق مهم خواهند بود. در صورت عدم توجه به این عوامل، متأسفانه برخی از طرف ها و کشورها و فعالان اقتصادی بین المللی نسبت به همکاری با ایران تردید خواهند داشت و احتمالاً سود ایران از این توافق محدود به تجارت و تجارت کالا می شود.

در روابط بین الملل ضمانتی وجود ندارد و بر اساس اصل حاکمیت ملی اساساً وجود خارجی وجود ندارد.

احمدی همچنین در پاسخ به این سوال که موانع احتمالی برای رسیدن به یک توافق خوب چیست؟ وی گفت: اگر طرفین بر بازگشت به برجام و تعهدات برجامی استوار باشند، نباید مشکل حادی وجود داشته باشد. با این حال، با توجه به سابقه بدهی های آمریکا، طرف ایرانی تاکنون بر برخی تضمین ها مبنی بر خروج آمریکا از برجام تاکید کرده است. متأسفانه در روابط بین الملل و بر اساس اصل حاکمیت ملی چیزی به نام وجود خارجی اساسی وجود ندارد; تا جایی که حتی امکان خروج از معاهدات مصوب مجلس شورای ملی وجود دارد.

یکی دیگر از موانع توافق وین، شکاف بزرگ بین دو طرف بر سر تخصیص سانتریفیوژهای پیشرفته ایرانی است که غرب می خواهد آنها را نابود کند و ایران در ایران مهر و موم کند.

وی افزود: مانع دیگر شکاف بزرگ طرفین در خصوص تخصیص سانتریفیوژهای پیشرفته ایرانی است که غرب می خواهد آن را نابود کند و ایران می خواهد در ایران مهر و موم کند. مانع مهم دیگر ترتیب انجام تعهدات طرفین است. اینکه آیا ایران ابتدا اقدامی انجام می دهد یا اینکه ایالات متحده ابتدا تحریم ها را لغو می کند، موضوع بسیار مفصلی است که باید به آن پرداخته شود.

احمدی افزود: ممکن است ایران نیز بخواهد تحقیقات آژانس بین المللی انرژی اتمی را در چهار نقطه ایران ساکت کند. توضیح اینکه در پی ماجرای شورآباد، آژانس بین المللی انرژی اتمی مدعی شد که این چهار سایت در گذشته بدون اطلاع آژانس فعالیت کرده اند و اکنون باید جزئیات فعالیت آنها و وظایف تاسیسات هسته ای مورد استفاده در آنها مشخص شود. البته مشکلات ریز و درشت دیگری مانند تعیین نقش گردش مالی وجود دارد.

آمریکا و ایران اراده سیاسی لازم برای دستیابی به توافق را دارند

کارشناس مسائل بین الملل در پایان تاکید کرد: با این حال، امید است که هم آمریکا و هم ایران اراده سیاسی لازم و کافی برای دستیابی به توافق را داشته باشند و نتیجه این باشد که احتمالاً راه حل رضایت‌بخشی برای طرفین پیدا شود.

انتهای پیام/

[ad_2]
source

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.