وظایف وکلا و مشاور خانواده چیست؟

[ad_1]

مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه در سال 1381 بر اساس مفاد ماده 187 تشکیل شد.

به گزارش ایسنا، در راستای سیاست های کلی «امنیت قضایی» ابلاغی مقام معظم رهبری در 28 مهر 1381، سه مولفه به ویژه قوه قضائیه موظف به اصلاح ساختار قوه قضائیه به منظور تأمین عدالت و عدالت فردی و فردی هستند. حقوق اجتماعی رعایت دقیق و «شناسایی ضوابط اسلامی مناسب برای کلیه امور قضایی از قبیل قوه قضائیه، وکالت، تخصص و مسئولان و نظارت و پیگیری مستمر قوه قضائیه در اجرای صحیح آنها»، «گسترش نظام معاضدت و مشاوره حقوقی» و گسترش فرهنگ حقوقی و قضایی در شرکت.

اصلاح نظام حقوقی و نظام کارشناسی رسمی به عنوان جزء لاینفک نظام قضایی کشور به قوه قضائیه محول شده است. 187 قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران (مصوب 1379) یکی از اقدامات نظام قضایی در این راستا بود.

«کانون وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده» در سال 1381 بر اساس مفاد ماده 187 و بر اساس ضوابط اجرایی مصوب 1381/6/13 رئیس قوه قضائیه راه اندازی شد.

ضوابط اجرايي ماده 187، شيوه ها و اركان مركز، آيين نامه صدور مجوز، برگزاري آزمون ها، نظارت بر فعاليت كانون و ساير موارد را در چارچوب قوانين و مقررات حاكم بر حوزه وكالت و وكالت معين كرده است. تجربه و تخصص.

این مرکز که در زمینه خدمات حقوقی، تخصص رسمی و مشاوره حقوقی فعالیت می کند، بر اساس قانون حمایت از خانواده مصوب 1392 و مقررات آن، صلاحیت گسترده تری در زمینه مشاوره خانواده کسب کرده است.

رئیس مرکز توسط رئیس قوه قضائیه منصوب می شود و امور مرکز را زیر نظر هیئت نظارت به ریاست معاون اول قوه قضائیه و با حضور برخی از اعضای شورای عالی قضایی از جمله اداره می کند. – رتبه ضابطان دادگستری. در هر استان امور مربوط به حوزه صلاحیت آنها توسط هیئت مدیره ای مرکب از نمایندگان وکلای آن استان و هیئت مدیره ای مرکب از نمایندگان خبرگان آن استان اداره می شود.

به گفته حسن عبدلیان پور، رئیس کانون وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه، حقوق کمکی مبنای کار وکلای مرکز اعم از وکالت و کارشناسی است.

به گفته عبدالیان پور، در پی تاکید و دستور رئیس کل دادگستری، هم اکنون مقدمات راه اندازی و راه اندازی «سامانه مرجع هوشمند حرفه ای» در حال انجام است و تکمیل این سامانه دو ماه دیگر به طول می انجامد. متخصص از سراسر کشور

یکشنبه 15 فوریه حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای رئیس قوه قضائیه مرکز امور وکلا و کارشناسان را راه اندازی کرد.اتخاذ اقدامات عملی و همه جانبه در اسرع وقت به منظور ساماندهی فرآیند و ساز و کار کارشناسی در پرونده های قضایی و شفاف سازی فرآیندهای کارشناسی.

همچنین رئیس کل دادگستری مرکز وکالت و کارشناسی را موظف به اتخاذ تدابیری برای کاهش هزینه های دادرسی، وکالت و کارشناسی رسمی برای عموم مردم به ویژه فقرا کرده است.

محسنی اژه ای آسیب شناسی برخی از محاکمات و محاکمات مرکز حقوقی، کارشناسان رسمی و مشاوران قضایی خانواده را ضروری دانست و به نمایندگان کانون توصیه کرد در تبیین موفقیت خود برای مردم و جامعه از شیوه های رسانه ای بدیع و خلاقانه غافل نشوند.

انتهای پیام/

[ad_2]
source

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.