راهنما شیر گازی یا بال ولو چیست؟ الان برو

شیر گازی یا بال ولو چیست؟
بال ولو کستل, بال ولو

البته انواع ولو شناور، در مخازن آب، کارخانههای تبرید، تاسیسات بهداشتی ساختمان و سیستمهای لوله کشی صنعتی (در کنار دیگر انواع ولو) نیز به کار گرفته میشوند. همچنین از دیگر مزیت های این شیر استفاده آنها در آب، خاک و محیط های خورنده است. در توپی ترنیون برای آب بندی اول از اورینگ و برای آب بندی دوم از گسکت گرافیتی اسپیرال وند استفاده می شود که در این صورت به هیچ وجه در اتصالات بدنه نشتی به بار نخواهد آمد. در این نوع اتصالات، درزهای آببند (روی رزوهها) و گسکت (بین سطوح اتصالات)، وظیفه جلوگیری از نشت سیال را بر عهده دارند.

بال ولو کستل

تصویر متحرک زیر، مکانیزم عملکرد این شیرها را به خوبی نمایش میدهد. تصویر زیر، اجزای مختلف این نوع ولو را نمایش میدهد. این پوشش برای طیف گسترده ای از کاربردها در مایعات و گازهای تمیز در دما و فشار متوسط مناسب است. دریچه ی کروی شکل این شیرتوپی برای بستن وباز کردن مسیر جریان یک گردش ۹۰ درجه ای حول محور خود می گردد . سرعت عملگر در این نوع ولو بیشتر از ولوهای دارای عملگر دورانی است. اکثر ولوهای توپی از نوع عملکرد سریع هستند و با چرخش 90 درجهای دستگیره عمل میکنند. با این تفاوت که در این نوع ولو به جای دیسک کروی، از پیستون استفاده میشود.

بیایید تا با هم نیم نگاهی به برخی از مهمترین شیرهای این رسته از دید پژوهشگران تکنوپایپ بیاندازیم. این شیرها در سایزهای زیر دو اینچ تا ۴ اینچ تولید میگردد.( ۴۰ ، ۵۰ ، ۶۳ ، ۷۵ ، ۹۰ ، ۱۱۰ ) و شیر بال ولو دنده داخل در سایزهای ۲/۱ ۱ و ۲ ۲/۱ ۲ و ۳ اینچ تولید می گردد. مهندسان تکنوپایپ بر این باورند که این طراحی سبک و اقتصادی بوده و اندازه مجرای آن تا 10 اینچ مناسب است. بدنه این سری از شیر به صورت شش گوش و تا سرحد امکان COMPACT هستند. هر یک از این اتصالات برای ولوها و شرایط عملیاتی مشخص مناسب هستند.

اغلب شیرها با استفاده از اتصالات پیچی یا روزهدار، فلنجی، جوشی، ساکت ولد، ویفری و لاگ درون شبکه لولهکشی نصب میشوند. این نوع از ولوها با توجه به نوع ولو و برند سازنده فشارهای متفاوتی را تحمل میکنند. در این بخش به معرفی تقسیم بندی انواع ولو بر اساس عملکرد یا به عبارت دیگر، معرفی کاربردهای شیرآلات صنعتی میپردازیم. تقسیمبندی انواع ولو بر اساس معیارهای مختلفی نظیر عملکرد ولو در سیستم، مکانیزم حرکت المان مسدود کننده، منبع انرژی عملگر، اتصالات و نوع المان مسدود کننده انجام میگیرد. تغییر وضعیت عملگر یا اکچویتور شیر به صورت دستی، با منبع انرژی یا خودکار، باعث حرکت ساقه و المان مسدود کننده (دیسک، میله یا ماده انعطافپذیر) میشود.

از اینرو، تنها منبع انرژی مورد نیاز برای تغییر وضعیت در آن، انرژی حاصل از عبور سیال است. با توجه به این که شیر توپی هم برای سیال گاز به کار می رود و هم برای سیال مایع، می توان گفت کاربرد آن بسیار وسیع است. با توجه به مزایای دیگر آنها، این شیرها به طور گسترده استفاده می شود که افت فشار شیر از طریق شیر یک عامل کنترل نیست. با وجود تنوع صنایع و محلهای قابل استفاده، مکانیزم عملکرد اغلب فلوترها مشابه یکدیگر است. شایان ذکر است این فشار در سایز بزرگ قابل تحمل نیست و از یک مدل طراحی دیگر استفاده می شود.

حتی کاربرد شیر توپی یا بال ولو به قدری است که مطمئناً بارها با آن ها برخورد کرده اید زیرا از این شیرها در وسایل خانگی و لوله کشی های خانگی نیز استفاده می شود به عنوان مثال برای کنترل جریان گاز در خطوط لوله گاز خانگی به کار گرفته می شود. با این وجود، در صورت نیاز به تعمیر این شیرها، باز بودن جریان آب در فرآیند تعمیر اختلال ایجاد خواهد کرد. شیر دقت داشت. امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد، در صورتیکه سوالی برایتان پیش آمده از طریق نظرات مطرح کنید. در بعضی مدلهای بخصوص، این شیرها به عنوان شیرهای کنترلی (Control Valve) هم استفاده میشوند اما به دلیل دقت نسبتاً کم استفاده از آن کمتر رایج است.

مهندسان تکنوپایپ معتقدند که این موضوع باعث افت فشار جریان در شیر می شود. این عمل باعث میشود تا شیر توپی اوربیت عملکرد سادهتری نسبت به دیگر انواع شیر داشته و برای کاربریهایی که دارای سایش ملایم هستند مناسب باشد. همان طور که پیشتر گفته شد از بال ولو برای کنترل جریان استفاده نمی گردد، ولی از توپی های وی شکل و با اتصال به یک کنترل کننده نیوماتیکی یا موتور الکتریکی، می توان میزان جریان سیال را تا حدودی کنترل نمود. زمانی که فشار سیستم از میزان مشخص شده در مستندات طراحی (فشار عملیاتی مجاز) عبور کند یا شرایط خلا ناخواسته در سیستم به وجود بیاید، احتمال آسیب رسیدن به تجهیزات و یا پرسنل افزایش مییابد.

گیت ولو یا شیر کشویی چیست و چگونه کار می کند؟

شیر توپی چگونه کار می کند؟ شیر یکطرفه چیست و چگونه کار می کند؟ پیستون ولو یا شیر پیستونی چیست و چگونه کار می کند؟ گیت ولو یا شیر کشویی چیست و چگونه کار می کند؟ شافت نیز در بالای توپ وصل شده و اجازه می دهد تا با حرکت ربع گرد (90 درجه) از حالت باز به حالت بسته تغییر کند. کنترل جریان باعث می شود که سیت (Seat) به دلیل سرعت بالا و فشار زیاد جریان در شیر، تا حدی در معرض فرسایش قرار بگیرد. «چک ولو» (Check Valve)، یکی از انواع valve است که به منظور جلوگیری از بازگشت جریان در سیستمهای پایپینگ مورد استفاده قرار میگیرد.

طوری که با چرخش گوی جریان سیال قطع و یا وصل می شود.

به عنوان مثال، شیر توپی به عنوان شیر ایزولاسیون نیز مورد استفاده قرار میگیرد. شیر دیافراگمی یا «دیافراگم ولو» (Diaphragm Valve)، یکی از انواع valve با مکانیزم حرکت خطی است که به منظور توقف، راهاندازی و تنظیم جریان سیال مورد استفاده قرار میگیرد. طوری که با چرخش گوی جریان سیال قطع و یا وصل می شود. چند چرخش آخر هندویل باعث میشود تا سطح دندانهدار روی استم با سطح تطبیقی توپ تماس پیدا کرده و توپ را به سمت نشیمنگاه حرکت دهد تا شیر بسته شده و جریان قطع شود. جریانی که از طریق شیر در حال عبور است، در این حالت عموما بین 60 تا 70 درصد محدود می شود.

به این ترتیب، امکان بهرهمندی از چندین قابلیت با استفاده از یک شیر فراهم میشود. جان سیمونز ، مدیر عامل و رئیس شرکت صنایع کوپلند ، هشدار می دهد که “گرمای زیاد می تواند باعث ایجاد اعوجاج حرارتی فلز پایه شود، که استفاده از آن را برای سیت های لپ شده با بال ولو محدود می کند. در ادامه مقاله بال ولو چیست دسته بندی های متنوع شیر های توپی را بر میشمریم. تنها در زمانی که جریان نامحدود باشد از شیر های بزرگ تر و گران تر استفاده می شود. طی پژوهش های متخصصان تکنوپایپ، مزیت دیگر شیرهای Full bore این است که تمیز کردن خط لوله در این حالت ساده تر می باشد.

این نوع شیر قابلیت تنظیم و کنترل ضعیفی دارند چون برای انسداد و قطع جریان و نه برای تعدیل آن طراحی شده اند. از ساده ترین طراحی هایی که برای قطع و وصل جریان سیال از آن استفاده شده، شیر توپی است. بال ولو یا شیر توپی (Ball Valve) نوعی از مهم ترین شیرآلاتی است که در آن با استفاده از یک توپ فلزی قطع و وصل جریان سیال(نفت،گاز،بخار) انجام می شود.این توپ فلزی به صورت علامت بعلاوه، از یک جهت باز بوده و از یک جهت مسدود است ؛ بنابراین کافی است برای برقراری جریان سیال سمت باز شیر در مسیر جریان قرار داشته باشد.

بسته بودن شیر پروانهای در حین عملیات نصب، قرار گرفتن نشیمنگاه در مقابل دیسک و باز شدن دشوار شیر را در پی دارد. يكي ديگر از اشكالات بال ولو ها حبس شدن مقداري از سيال در داخل توپي در هنگام بسته شدن ميباشد. بال ولو فول پورت در کاربریهای استفاده میشود که مقاومت کم آنها در برابر جریان ارزشمند است، مثلاً لولههای مکش پمپ، که افت فشار در آنها میتواند بر روی عملکرد پمپ تاثیر بگذارد. طرفداران نیکل الکترولس می گویند که با عملیات حرارتی ، این پوشش می تواند به سطوح سختی نزدیک به پوشش کروم سخت برسد ، اگرچه دلیل اصلی استفاده از آن برای مقاومت در برابر خوردگی آن است. Th​is con tent has been ᠎done  wi th the  he᠎lp of G SA Content​ G᠎enerator Demoversion!

این مکانیزم، امکان تخلیه سیال از اطراف مخروط و تنظیم فشار سیستم در بالادست شیر را فراهم میکند. بال ولو های پرفشار در عملیات تحت فشار زیاد مانند سیستم های هیدرولیک استفاده ی شوند. شیر توپی (بال ولو) ویکا WIKA مدل BV با ماشینکاری فوق العاده قطعات داخلی امکان عملکرد بسیار نرم و دقیق را حتی در فشارهای زیاد و پس از مدت طولانی بدون کار با شیر فراهم می کند. این شیر با عملکرد خطی خود باعث توقف یا عبور سیال در سیستم پایپینگ میشود. به دلیل این ویژگی منحصر به فرد هدایت، disc check valve ها اساسا برای برخی کابردهای های مهم در سیستم بخار استفاده می شود.

البته در این نوع ولوها، امکان شکست ناشی از خستگی در فنر و نیاز به سیستم تهویه جداگانه وجود دارد. اگر این نوع شیر به خوبی ماشینکاری شده باشد، شیر کنترلی بسیار خوبی خواهد بود که از لحاظ نشتی نیز عملکردی عالی خواهد داشت. در برخی از موارد، شیرهای مورد استفاده در سیستم لولهکشی به منظور انجام عملکردی مورد استفاده قرار میگیرند که توسط انواع ولو معرفی شده در بخشهای قبلی قابل انجام نیست. اگر اندازه مجرا بیش از این باشد، سیت قادر به تحمل توپ های سنگین تر نبوده و شیر توپی نمی تواند عملکردی ایمن و کارآمد را در پی داشته باشد.

اغلب شیرها از این نوع هستند.

شیر با فشار سیال رینگ نشیمنگاه شناور را به سمت توپ حرکت داده و آببندی (بستن شیر) را به این شیوه انجام میدهد. با اینكه آیتالله خوئینیها نیز در مورد این اعدام اعتراض كرده بود اما آقای لاجوردی اصرار شدیدی به اعدام فوری سعادتی داشت. اغلب شیرها از این نوع هستند. در نوع متداول این شیر، از یک دیافراگم (دیسک انعطافپذیر) به عنوان المان مسدود کننده جریان و یک سطح برآمده در کف شیر به عنوان نشیمنگاه دیسک استفاده میشود. در این نوع از شیرها، مجرا و توپی در حالت باز ، کاملا به اندازه قطر داخلی لوله متصل به دو سر شیر می باشد.

شیرهای کشویی در حالت کاملا باز یا کاملا بسته قرار میگیرند. شیر اطمینان یا «شیر ایمنی» (Safety Valve)، یک وسیله محافظتی است که به منظور جلوگیری از آسیب رسیدن به تجهیزات تحت فشار و سیستم لولهکشی در هنگام افزایش بیش از حد فشار یا ایجاد خلا مورد استفاده قرار میگیرد. ایزوله بودن یک ولو، نشاندهنده وظیفه آن در سیستم است و اشارهای به ساختار آن ندارد. این توپ هنگامی که می چرخد مسیر سیال را باز و یا بسته ( صفر / یک ) می کند و برای تنظیم جریان استفاده نمی شود. در این توپی بین سیت قرار می گیرد وبا فشار جریان سیال ،عمل آببند را انجام می دهد.

ولوهای دارای عملگر محوری فقط برای توقف یا راهاندازی جریان سیال مورد استفاده قرار میگیرند و در تنظیم جریان کاربردی ندارند. باقی مانده ها به علت موقعیت نیمه باز شیر توپی که حفره ای بین توپی و بدنه شیر ایجاد می شود و سیال در آن به دام می افتد رخ می دهد. به طور کلی می توان گفت که بال ولو فولادی برای مراکز صنعتی و تولیدی به خصوص لبنیات و مراکز صنعتی می تواند گزینه ای مناسب به شمار رود. به طور کلی می توان گفت که بال ولو فولادی کلاس ۸۰۰ دارای طول عمر بسیار بالایی بوده و به دلیل عملکرد مطمئن می توانید نسبت به خرید این محصول اقدام نمایید.

در صورت افزایش فشار سیال، مخروط تعبیه شده در مرکز این شیر به سمت بیرون هدایت میشود. بدنه شیر های توپی آلفا از میلگرد میباشد اما بدنه شیر های موجود چینی به صورت ریختگری است. طراحی بال فلوتینگ برای ولو های حفره کوچک (تا ۶ اینچ) در کلاس ۱۵۰ و کلاس ۳۰۰ استفاده میشود. سایز این شیر ها معمولا از 0.2 اینچ تا 48 اینچ (0.5 تا 121 سانتی متر ) می باشد. به عبارت دیگر، این شیرها در کنترل جریان سیال کاربرد ندارند. شیر توپی یا «بال ولو» (Ball Valve)، یکی از انواع ولو دورانی است که از یک مانع کروی (توپی شکل) به منظور توقف یا عبور سیال در سیستم لولهکشی استفاده میکند.

در سیستم مورد استفاده قرار میگیرد. زمانی که دسته شیر توپی موازی با محور خط لوله و راستای جریان قرار می گیرد، شیر در حالت کاملا باز می باشد. شیرهای سماوری همانند والو توپی ها نیز از نوع با گردش یک چهارم هستند. بال ولو فولادی یک شیر توپی است که با حالت نود درجه تولید می شود و می تواند مایعات با فشار و دمای بالا را کنترل کند. ساختار و طراحی بخشهای مختلف ولو دیافراگمی با دیگر انواع ولو تفاوتهای مشخصی دارد که در تصویر زیر میتوان آنها را مشاهده کرد. مونتاژ محفظه شیر شامل چند طرح متداول میشود که در زیر به آنها اشاره میکنیم.

لازم به ذکر است که فروش به صورت کلی و جزئی انجام میشود و تخفیف مناسب ارائه خواهد شد. این نوع به طور کلی برای برنامه های کم تقاضا استفاده می شود. تصویر متحرک زیر، مکانیزم کلی این نوع ولو را نمایش میدهد. این نوع شیر با عنوان «شیر بدون بازگشت» (Non-Return Valve) یا به اختصار «NRV» نیز شناخته میشود. جهت استعلام قیمت با ما در تماس باشید. به منظور دستیابی به درزبندی مناسب مسیر جریان، در هنگام بسته بودن کامل شیر، تمام سطح دیسک باید با نشیمنگاه در تماس باشد. شیر چند راهه یا «مولتی پورت ولو» (Multiport Valve)، یکی از انواع ولو با کاربری ویژه است که المان مسدود کننده جریان در آن از چند مجرا یا اصطلاحا پورت تشکیل میشود.

در بخشهای قبلی دیدیم که هر یک از انواع valve برای یک یا چند کاربری قابل استفاده هستند. بر روی عملگر این شیرها، چندین حالت کاربری تعریف شده است. این ساختار امکان وجود نقص را نسبت به شیرآلات قالبریزی شده به حداقل میرساند. شیرهای توپی با ورودی فوقانی معمولاً با تکنیک قالبریزی تولید میشود به همین دلیل پس از تولید باید تست NDE برای آن انجام شود تا از عدم وجود نقص در آن اطمینان حاصل گردد. تولید این قطعه در برترین کمپانی ها انجام شده و از بهترین نوع فولاد و استیل در ساخت قطعات این محصول استفاده می شود تا بتواند طول عمر بالایی را داشته باشد.

استفاده از این مواد باعث بالا رفتن کیفیت آب بندی می شود. سیت ها اغلب از تفلون ساخته می شوند ، اما همچنین می توانند از مواد مصنوعی یا فلزات دیگر ساخته شوند. ایرلاین ها (شیر دوار) برای سیستم انتقال پنوماتیک مناسب برای تغذیه یا تخلیه مواد به عنوان تجهیزات لازم برای لوله های انتقال پنوماتیک و تهویه اختصاصی است که به طور گسترده برای دانه و روغن ، مواد غذایی ، خوراک ، خوراک ، مواد شیمیایی ، خشک کردن ، استحکام ، استفاده می شود. لازم به ذکر است که بال ولو ها دارای دو نوع دسته هستند: بال ولوهای دسته کوتاه و بال ولوهای دسته بلند .

جهت اطلاع دقیق تر از استانداردهای ابعادی به کاتالوگ بال ولو مراجعه نموده و یا با کارشناسان ما در واحد مشاوره فنی تماس حاصل نمایید. برای دریافت لیست قیمت پارس خاور و خرید این شیر ها می توانید با ما تماس گرفته و یا درخواست خود را ارسال نمایید. لینک مشاهده این فیلم در ادامه آورده شده است. تفاوت اصلی بین شیر توپی و شیر سوزنی مربوط به نحوه بسته شدن شیر است. حرکت دیسک به سمت نشیمنگاه باعث ایجاد یک فضای حلقوی بین این دو بخش و بسته شدن تدریجی مسیر میشود. فعالسازی حرکت خطی المان مسدود کننده در این نوع شیر با جابجایی محوری یا دورانی عملگر صورت میگیرد.

از شیر های توپی ترونیون می توان در جریان های با فشار بالا استفاده کرد. پترو استیل پاسارگاد اولین و تنها تولید کننده شیر های توپی با دیزاین آلفا میباشد. این نوع شیر از سرعت عمل بالا، قابلیت اطمینان خوب، طول عمر زیاد، سازگاری با انواع مواد، مصرف انرژی پایین و ابعاد کوچک بهره میبرد. این شیر کروی به صورت کنترل ولو یا شیر خودکار در خطوط لوله نصب شده و استفاده می شود. به دلیل شباهتهای ساختاری شیرهای کروی با شیرهای کشویی، ویژگیهای این دو معمولا نسبت به یکدیگر مورد بررسی قرار میگیرند. با کنترل این پارامترها، امکان تغییر غیر مستقیم پارامترهای وابسته نظیر دما، فشار و سطح مایع فراهم میشود.

خب، تا اینجای کار شیر توپی را شناختیم، با نحوه کار آن آشنا شدیم و شیر توپی برنجی و کاربرد آن را هم مشخص کردیم. در این مقاله سعی شد تا با نیم نگاهی به شیرهای بال ولو، اطلاعات مختصر و مفیدی پیرامون این نوع شیرها در اختیار مخاطبان قرار گیرد. مبنای انتخاب این آلیاژها کارایی این قطعه است. به طور معمول در شیرهای توپی استنلس استیل تمامی اجزا ازجمله بدنه، دسته و توپی از جنس استنلس استیل هستند اما ممکن است جنس اجزای داخی و بدنه با هم متفاوت باشد. • عملکردشان ساده و سریع است و با چرخاندن 90 درجه اهرم شیر میتوان به راحتی آن را باز و بسته کرد.

این شیرها، امکان جریان بدون مانع سیال و بسته شدن مسیر در صورت پایین بودن فشار را فراهم میکنند. در این نوع شیر میتوان از عملگرهای دستگیرهای یا فلکهای استفاده کرد. آشنایی با این تجهیزات و دیگر تجهیزات مورد استفاده در سیستمهای لولهکشی صنعتی، قدم اول برای یادگیری اصول طراحی پایپینگ و کارخانههای فرآیندی است. تصویر بالا، ساختار نمونهای از این نوع شیر را نمایش میدهد. تصویر زیر، تفاوت بین این دو نوع ولو دیافراگمی را نمایش میدهد. سیت های این شیرآلات از پلی اکسی متیلن (POM) ساخته شده اند که برای کاربردهای فشار بالا و دمای پایین مناسب است.

این نوع ولو برای شرایطی مناسب است که افت فشار مسئله مهمی نباشد. در این بخش شیرهای بال ولو فلوتینگ Floating ،شیرهای توپی ترونیون Trunnion، قطر کم( Reduced bore)، قطر زیاد (Full bore) و وی شکل (V-Shaped ball valve) به طور اجمالی مورد بررسی قرار می گیرد. اگر شیر در وضعیت باز قرار داشته باشد، چرخش هندویل در جهت عقربههای ساعت باعث میشود تا توپ نیز در همان جهت حرکت کرده و پورت موجود در توپ عمود بر جریان قرار بگیرد. توپ توسط استم از نشیمنگاه دور نگاه داشته میشود تا از ایجاد سایش جلوگیری شود. نکته منفی این است که توپ و محفظه بزرگتر از یک شیر توپی استاندارد با ردیوس بور شده است.

از این همه استفاده علمی از امکانات روز اینترنت خود را به بهانه صیانت از کاربران محروم میکنیم به این بهانه که مثلا فرد یا افراد ناباب از اینترنت استفاده بلاجهت میکنند و راه کوتاه انسداد اینترنت یا محدودکردن آن را پیاده میکنیم. شیرهای یک طرفه، از انواع ولو بدون بازگشت هستند که به منظور جلوگیری از حرکت سیال در خلاف مسیر مشخص شده برای جریان مورد استفاده قرار میگیرند. ولوهای دارای اتصالات پیچی معمولا در خطوط لوله با قطر کمتر از 150 میلیمتر مورد استفاده قرار میگیرند. البته برخی از انواع valve با حرکتی دورانی در بازه کمتر یا بیشتر از 90 درجه تغییر وضعیت میدهند.

این نوع شیرها با بدنه ای از جنس کست یا فورج (مونوبلاک یا اسپلیت) در دسترس هستند. در مصارف خانگی و صنعتی مختلف کاربرد دارد و در این شیرها پورت ورودی و خروجی به شکل یک طرفه جریان سیال را کنترل می کند. توپ نمیتواند در عرض حرکت کند چراکه توسط یک شفت در پایین توپ و یک شفت در بالای آن در محل خود نگاه داشته شده است. توپ توسط نشیمنگاه شیر پشتیبانی شده و آزاد است که در عرض حرکت کند. شیر پروانه ای چیست و چگونه کار می کند؟ شیر سیم لوله ای یا سلونوئید ولو چیست ؟

روشهای متعددی برای اتصال ولو به لوله وجود دارند. شیرآلات توپی که قطر زیادی دارند و در فشارهای عملیاتی بالا مورد استفاده قرار میگیرند معمولاً دارای طراحی توپ ترونیون هستند. در این شیرها از یک توپ فلزی استفاده می شود که به صورت علامت بعلاوه، از یک جهت کاملاً باز بوده و از یک جهت مسدود است؛ که برای برقراری جریان سیال کافی است سمت باز شیر در مسیر جریان قرار بگیرد. در صورتی که سوالی در زمینه بهترین روش خرید این محصول داشته باشید می توانید ادامه این مقاله را مطالعه کرده و در زمینه بهترین روش خرید اطلاعات مورد نظر خود را دریافت نمایید.

اتصال شیرهای بال ولوهای پلیمری به روش های مختلف است. در بیشتر صنایع، بال ولو هایی که با فشار بیشتر از 3000psi کار می کنند. با استفاده از این پوشش ، گزارش هایی از ترک خوردگی تحت سیکل حرارتی گزارش شده است. تفاوت بین آنها در این است که اولی از یک توپ کروی برای باز و بسته کردن جریان استفاده می کند در حالیکه دومی از یک دیسکی که به روی سیت قرار گرفته است؛ در واقع این تفاوت مربوط به طراحی و فشردگی آنهاست. در طراحی فلوتینگ توپی به حالت شناور قرار دارد و فقط از طرف بالا فیکس شده است پس قابلیت جابهجایی (در حد چند میلیمتر) دارد ولی نشیمنگاه (Seat) آن ثابت است.

در این نوع از شیرها برعکس حالت فلوتینگ توپی از چهار طرف به بدنه فیکس شده است اما سیت یا نشیمنگاه آن قابلیت جابهجایی دارد. در این مقاله، به معرفی کاربردها، اجزا، مزایا و معایب انواع ولو میپردازیم. ولو اتوماتیک: این شیرها برای تغییر وضعیت جریان، نیازی به نیروی دستی یا دیگر منابع انرژی ندارند. بدنه این شیر معمولاً دو تکه یا سه تکه است. دو عدد حلقه با شیارهایی که درون آنها تفلون جهت آببندی قرار دارد-که به آن سیت-رینگ میگویند. یک بال ولو یک شیر با یک چهارم چرخش است و در جایی مورد استفاده قرار میگیرد که عملیات سریع و مکرر ضروری است.

شیر با چرخش یک چهارم در زاویه 0 درجه به طور کامل بسته و در زاویه 90 درجه به طور کامل باز میشود. چرخش مخروط و قرارگیری راستای مجرای آن در مسیر خط لوله، امکان حرکت جریان سیال در سیستم را فراهم میکند. در واقع، این نوع شیر، با حذف اغتشاشات و نوسانات فشار بالادست، باعث پیوستگی و ثبات فشار در پاییندست سیستم میشود. در این نوع شیر، توپی آن از قسمت فوقانی مونتاژ میشود. 2. در همگی اثبات پیروزی امام و اهل بیت و شکست یزیدیان از منظر توحیدی انجام میشود. در مجلس ابن زیاد یکبار قبل از حضرت زینب، امام سجاد و سپس فاطمه صغری با بیان عباراتی اشک دشمن را درمیآورند.

2. گریه آنکه خلخال از پای دختر امام حسین ع میکشید. انواع شیر های توپی پلیمری از متریال های مختلف UPVC ,PVC , مشخصات فنی بال ولو پورت دار کستل TUP و P.P تولید می شوند. در شیر های گازی یک توپ در بدنه اصلی شیر و بر سر راه سیال قرار دارد که مسیر سیال را باز یا مسدود می کند. در اغلب موارد، چرخش یک چهارم یا 90 درجهای عملگر، دیسک را در وضعیت باز یا بسته قرار میدهد. شیرهای توپی به اندازۀ شیرهای گلوب برای کنترل جریانات سیال دقیق نیستند زیرا به جای موقعیت های افزایشی، دارای چرخش های (0، 45 و 90 درجه) می باشند.

برخی از این ولو کاربردهای دیگری نیز دارند.

شیر پروانه ای یا «باترفلای ولو» (Butterfly Valve)، یکی دیگر از انواع valve با چرخش 90 درجهای و عملکرد کنترلی است. در رابطه با شیرهای اطمینان و اصول طراحی آنها، فرادرس، یک فیلم آموزشی جامع و کاربردی را تهیه کرده است که میتواند در یادگیری اصولی این مبحث به شما کمک کند. برخی از این ولو کاربردهای دیگری نیز دارند. شیرهای گازی عملکرد بسیار سریعی دارند و باز و بسته کردن آن­ها بسیار راحت می باشد. فشار سیالی که بر روی توپ وارد میشود، آن را به سمت نشیمنگاهها میراند، و باعث بسته شدن شیر میگردد. شیر توپی شناور تحت تاثیر فشار متوسط دچار جابجایی شده و بر روی سطح آببندی در قسمت خروجی فشرده میشود، که این امر باعث اطمینان از بسته شدن خروجی میگردد.

این شیرها نباید برای کنترل یا تنظیم جریان مورد استفاده قرار گیرند. دیسک ردیوسینگ ولو معمولا در حالت باز قرار دارد. در حالت عادی، جریان آب به سمت شیرهای سینک همواره باز است. سرهم کردن این نوع شیر و همتراز کردن قسمت تریم آن آسان است. این امکان باعث میشود تا بتوان رسوبات شیر را به راحتی تمیز کرده و جابجایی نشیمنگاهها و پکینگ گلند و پرداخت یا پولیش خراشهای کوچک روی توپ بدون جدا کردن لوله از بدنه شیر انجام گیرد که این یک مزیت محسوب میشود. این دسته در راستای جریان در هنگام باز قرار دارد و در صورت بسته بودن عمود بر آن است و باعث می شود تا تصویری آسان از وضعیت دریچه تأیید شود.

شیر توپی A216 WCB که برای دمای کاری بالا مناسب می باشد گستره دمای کاری قابل توجه (30-) تا 425 درجه سانتیگراد دارد به همین دلیل به آن High Temprature Carbon Steel Ball Valve (شیر توپی کربن استیل با دمای کارکرد بالا) نیز می گویند. شیر کاهنده فشار یا «ردیوسینگ ولو» (Reducing Valve)، یکی از انواع valve با عملگر هیدرولیکی و دیسک دیافراگمی است که به منظور کاهش فشار جریان بالادست و انتقال جریان با فشار کمتر به پاییندست مورد استفاده قرار میگیرد. در این بخش، کاربرد و ساختار برخی از ولوهای ویژه را به طور اجمالی مورد بررسی قرار میدهیم.

تصویر زیر، بخشهای اصلی این نوع ولوها را نشان میدهد. نوع زینی این ولوها گزینه مناسبی برای کنترل جریان سیالات ساینده و خورنده هستند. این فیلم در مدت 2 ساعت و 8 دقیقه به معرفی مفاهیم اولیه، انواع، انتخاب، طراحی و اتصال ولوها میپردازد. همچنین در طراحی فلوتینگ از یک شفت در بالا استفاده شده در حالی که در مدل ترونیون دو شفت، یکی در بالا و دیگری در پایین تعبیه شده است. با این وجود، حرکت دو میله در بالا و پایین مسیر، امکان توقف یا راهاندازی کامل جریان را فراهم میکند. از معایب این نوع پوشش این است که بسیار نازک است (حدود 1 میل) ، و نمی توان از آن در سوراخهای بزرگ استفاده کرد.

سند بلاست مطابق استاندارد ایزو 8501، به معنای حفاظت از سازه های فلزی در برابر خوردگی با پوشش رنگ می باشد. به عنوان مثال ممکن از قسمت های داخلی ولو اکسید کروم شود ولی بال ولو و سیت ها پوشش متفاوتی داشته باشند. با توجه به فشار کاری، بال ولو به دو دسته کم فشار و پر فشار تقسیم می شوند. با قرار دادن عملگر این شیر بر روی وضعیتهای مختلف میتوان آب عبوری از سیستم لولهکشی را به سمت محل فیلتر (تصفیه) یا فاضلاب (تخلیه) هدایت کرد. در این مطلب با کلیات شیر توپی، عملکرد و کاربرد و انواع شیر توپی آشنا شدیم.

عملکرد این ولوها در شرایط مختلف با یکدیگر تفاوت دارد. این یک ساختار متخلخل با مقاومت مکانیکی بسیار کاهش یافته ایجاد می کند. تمام سه تکه با استفاده از پیچ و مهره به یکدیگر متصل شدهاند. به عنوان مثال، ولوهای ایمنی بر اساس نحوه نحوه جابجایی دیسک به انواع ولو اطمینان با لیفت کم (خودکار)، لیفت کامل و فول بور (تمام مقطع) تقسیم میشوند. معمولا از تصویر زیر، یک شیر توپی با انتهای پیچی را نمایش میدهد. تصویر زیر، نمونهای از یک ولو خطی در دو وضعیت باز و بسته را نمایش میدهد. همچنین شیرهای فلوتینگ امکان باز و بسته نمودن جریان را به صورت دو طرفه (همانند نوع Trunnion) فراهم می نمایند.

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.