قادری: چاره ای جز حذف ارز ترجیحی نداریم

[ad_1]

یکی از اعضای کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۱ گفت: باید ارز ترجیحی را حذف کنیم.

جعفر قادری در گفت وگو با ایسنا، اظهار کرد: به نظر من باید یارانه ای برای اقشار کم درآمد با حذف ارز ترجیحی در نظر گرفته شود تا بخشی از کاهش قدرت خرید جبران شود. برای سایر کالاها، معادل ترجیحی باید در طول زمان حذف شود. یعنی ارز 4200 تومانی تخصیص نیافت و در عین حال ارز 23 هزار تومانی داده نشد، اما برای حل بخشی از مشکل یک عدد میانی در نظر گرفته شد.

وی در خصوص تبعات حذف ارز ترجیحی گفت: در صورت تداوم ارز ترجیحی در سال آینده، نواقص و مشکلاتی که به تخصیص آن اختصاص یافته است ادامه خواهد داشت. یعنی تقاضا برای ارز ترجیحی افزایش یافته و برخی از کالاهای وارداتی با ارز 4200 تومانی به دلیل قیمت پایین هدر می رود و همچنین امکان رشد تولید داخلی وجود ندارد، بنابراین باید ارز ترجیحی را حذف کنیم زیرا مشکل همچنان ادامه دارد. مولد خواهد بود.

قادری در عین حال گفت: ارز ترجیحی نباید به یکباره حذف شود، بلکه باید به مرور زمان این ارز انجام شود. مثلا حذف ارز 4200 تومانی از روغن مشکل خاصی ندارد اما در مورد گوشت باید در تخصیص ارز یک عدد میانی در نظر گرفته شود تا مردم به یکباره تحت فشار نباشند.

وی تاکید کرد: پیامدهای منفی ارز ترجیحی بیشتر از حذف آن است. تداوم تخصیص ارز 4200 تومانی به معنای ناچاری دولت برای تامین ارز مورد نیاز بازار آزاد است که هزینه ریالی آن برای دولت تمام می شود. بنابراین دولت مجبور است پایه پولی و حجم نقدینگی را افزایش دهد که آثار و تبعات تورمی نیز به دنبال خواهد داشت. بنابراین نگرانی برخی از آقایان مبنی بر اینکه حذف ارز ترجیحی آثار تورمی به همراه خواهد داشت، تغییر می کند که اگر ارز ترجیحی حذف نشود، آثار و تبعات تورمی بیشتری خواهد داشت.

انتهای پیام/

[ad_2]
source

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.