ابعاد اهمیت اولین سفر سیزدهمین رئیس دولت به کشور در خلیج فارس

[ad_1]

رئیس جمهور کشورمان در نخستین سفر خود به کشورهای حوزه خلیج فارس برای دیدار رسمی و همچنین حضور در ششمین اجلاس سران مجمع کشورهای صادرکننده گاز، دوشنبه دوم اسفندماه به دوحه سفر می کند.

به گزارش ایسنا، سید ابراهیم رئیسی طبق برنامه اعلام شده پس از ورود به دوحه مورد استقبال «شیخ تمیم بن حمد آل ثانی» در دفتر «دیوان امیری» و دفتر امیر قطر قرار خواهد گرفت و پس از آن دیداری دوجانبه انجام خواهد شد. بین دو ایرانی عالی رتبه و قطر.

بر اساس گزارش ها، رئیس جمهور را در این سفر وزرای امور خارجه، نفت، نیرو و راه و همچنین رئیس سازمان تجارت و توسعه همراهی می کنند.

سفر رئیس جمهور به قطر در حالی صورت می گیرد که محمود احمدی نژاد آخرین بار 10 سال پیش در سال 2011 به دعوت امیر قطر در نشست مجمع کشورهای صادرکننده گاز به این کشور سفر کرد و در نشستی با مقامات قطری شرکت کرد. ملاقات و مشورت کردند.

مروری بر روابط ایران و قطر در سال های اخیر

روابط تهران و دوحه از زمان استقلال قطر در سال 1971 بر اساس احترام متقابل دوستانه بوده است و در واقع ایران یکی از اولین کشورهایی بود که استقلال قطر را به رسمیت شناخت. پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، دوحه یکی از اولین دولت هایی بود که پیروزی انقلاب اسلامی را تبریک گفت و بر عزم خود برای توسعه روابط دو کشور تاکید کرد.

رهبران دو کشور طی سال‌ها تلاش کرده‌اند تا با تبادل هیئت‌های مختلف در زمینه‌های سیاسی، اقتصادی و تجاری این روابط را گسترش دهند، اما به نظر می‌رسد این تلاش‌ها در توسعه روابط سیاسی دو کشور مؤثرتر بوده است. به گفته نمایندگان دو کشور، وضعیت اقتصادی تهران و دوحه در شرایطی متناسب با روابط سیاسی دو کشور نیست.

در طول 10 سال گذشته، روابط دو کشور با فراز و نشیب همراه بوده است، زیرا روابط دو کشور پس از بحران سوریه و قطر تا حدودی سرد شده است. این کشور برای حمایت از عربستان سطح روابط خود با تهران را کاهش داده است. اما از زمان تحریم قطر در سال 2017 توسط برخی کشورهای عربی به رهبری عربستان سعودی، روابط تهران و قطر گرمتر شده است زیرا ایران دارای مرزهای هوایی خاص خود در مواجهه با تحریم های هوایی، زمینی و دریایی برخی کشورهای عربی علیه دوحه است. در پروازهای قطر ایرویز از جمله قطر ایرویز و ارسال مواد غذایی به دوحه با ترکیه برای جلوگیری از بحران غذایی ناشی از تحریم ها که منجر به افزایش تجارت شد.تجارت بین دو کشور به میزان قابل توجهی افزایش خواهد یافت.

بر اساس روایات نقل شده از نکات مهم در روابط ایران و قطر در دوران تحریم این کشور توسط برخی کشورهای عربی به رهبری عربستان سعودی، دیدارهای متعددی بین سردار سلیمانی و مقامات قطری از جمله امیر قطر انجام شده است. سردار سلیمانی در این دیدارها با اشاره به ماهیت گروه تروریستی داعش و خطر این جریان تکفیری برای کل منطقه، به نوعی مقامات قطری را مجاب می کند که از این جریان تروریستی فاصله بگیرند.

در ژانویه 2009 تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر در سفری یک روزه به تهران سفر کرد و طی آن با حسن روحانی رئیس جمهور وقت ایران و آیت الله خامنه ای رهبر عالی رتبه جمهوری اسلامی ایران دیدار کرد. به گفته برخی رسانه ها، یکی از اهداف سفر امیر قطر به تهران تشکر از مقامات ایرانی برای حمایت از این کشور در برابر تحریم های برخی کشورهای عربی بوده است.

تبادلات دیپلماتیک نسبتاً مهمی بین دو کشور از آغاز دولت سیزدهم صورت گرفته است، مانند سفر شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی به شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی وزیر امور خارجه قطر در 9 سپتامبر 1400. او یکی از آنها بود. اولین وزرای خارجه که در دولت سیزدهم به تهران سفر کردند با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جدید ایران دیدار کردند. حسین امیرعبداللهیان در واکنش به این اقدام، روز 26 دی ماه همراه با هیئتی به دوحه سفر کرد و علاوه بر دیدار با همتای قطری خود، با بسیاری از دیگر مقامات عرب از جمله امیر قطر نیز دیدار و رایزنی کرد.

به گفته سفیر ایران در قطر، پس از تحولات منطقه و مذاکرات وین در 5 بهمن 1400، پس از گذشت حدود دو هفته از این دیدار، با توجه به اهمیت این موضوع، شاهد گفتگوی تلفنی وزرای خارجه دو کشور بودیم. -صدا کرد وزرای خارجه دو کشور دو بار تماس گرفتند. گفتگوی تلفنی صورت گرفت و در همان روز وزیر امور خارجه قطر نیز با همتای آمریکایی خود تلفنی گفت و گو کرد. دو روز پس از این تماس تلفنی، در آستانه سفر امیر قطر به واشنگتن برای دیدار با مقامات آمریکایی، وزیر امور خارجه قطر عازم تهران شد و در سفری یک روزه با همتای ایرانی خود و ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران دیدار کرد.

پس از مذاکرات، در آستانه سفر امیر قطر به واشنگتن و در جریان مذاکرات در وین، برخی از تحلیلگران سیاست خارجی این دیدگاه را مطرح کردند که قطر به دنبال تبادل پیام بین تهران و قطر است. همانطور که مقامات وزارت خارجه کشورمان اخیرا اشاره کرده اند، چندین کشور گزارش هایی را از آمریکا به عنوان واسطه ارسال کرده اند که از جمله آنها درخواست مذاکره مستقیم با تهران است.

قطر تلاش می کند نقش جدی تری در سیاست خارجی منطقه ای و بین المللی ایفا کند

قطر که جام جهانی فوتبال 2022 را برگزار می‌کند، میزبان گروه‌های مقاومت فلسطین، حضور دفتر سیاسی طالبان در قطر و گفتگوهای آمریکا و طالبان در دوحه، تلاش برای تبادل پیام بین ایران و آمریکا و غیره است. این کشور به دنبال ایفای نقش جدی در سیاست خارجی منطقه‌ای و بین‌المللی است، زیرا احتمالاً نقش سابق عمان را در منطقه ایفا خواهد کرد.

جام جهانی فوتبال قطر امسال فرصت خوبی برای ایران است تا از این فرصت برای گسترش گردشگری و کسب سهم بازار در منطقه استفاده کند. در این زمینه مقامات ایرانی پیشنهادهایی را برای بهره برداری از پتانسیل جزایر کیش و قشم به مقامات قطر ارائه کرده اند و هر دو کشور نیز در تلاش هستند تا تعداد پروازهای بین دو کشور را در این مدت افزایش دهند.

ششمین اجلاس سران مجمع کشورهای صادرکننده گاز

رئیس جمهور همچنین در ششمین اجلاس سران مجمع کشورهای صادرکننده گاز روز سه شنبه در روز بعد از سفر خود به دوحه قطر شرکت خواهد کرد. اجلاس صادرات گاز حدود 15 سال پیش به پیشنهاد ایران و با همکاری تهران، دوحه و مسکو (دسامبر 2008) تشکیل شد. ایران طی 15 سال گذشته در دو دور در سطح اجلاس در این اجلاس شرکت کرده است. در یک دوره معاون اول رئیس جمهور شرکت کرد و بقیه برای ایران با حضور معاون وزیر اقتصاد یا وزیر نفت صورت گرفت.

بر اساس برنامه‌ای که در حاشیه این اجلاس تدوین شده، رئیس‌جمهور با چند سران کشورهای حاضر در آن دیدار و رایزنی خواهد کرد. گفته می شود الجزایر، ونزوئلا، نیجریه، موزامبیک، آذربایجان و … در سطح ریاست جمهوری در این اجلاس حضور خواهند داشت و عراق نیز در سطح رئیس جمهور یا نخست وزیر در این اجلاس حضور خواهد داشت.

رئیس جمهور در سفر به قطر علاوه بر دیدارهای فوق با ایرانیان مقیم قطر و تجار ایرانی و قطری نیز دیدار و گفتگو خواهد کرد. احتمالاً در این سفر رسمی یادداشت تفاهم هایی در زمینه های مختلف بین دو کشور منعقد خواهد شد.

انتهای پیام/

[ad_2]
source

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.