آیا طالبان تشکیل دولت فراگیر در افغانستان را می پذیرد؟

[ad_1]

این کارشناس شبه قاره تاکید کرد: اگر طالبان تشکیل دولت فراگیر را بپذیرند، وحدت در جامعه ایجاد می شود و افغانستان به سمت صلح و ثبات پیش می رود و در غیر این صورت خطر جنگ داخلی و احتمالا تجزیه افغانستان وجود خواهد داشت. ”

پیر ملا ملازهی به ایسنا گفت: واقعیت این است که طالبان پس از توافق با آمریکا به قدرت رسیدند. گفته می شود که قرارداد امضا شده میان ملا برادر و خلیل زاد حدود 400 صفحه است که تنها 4 صفحه آن منتشر شده است. .

وی افزود: در این چهار طرف توافق شد که طالبان به گروه افغانستانی اجازه اقدام علیه آمریکا را ندهند و در مقابل طالبان به قدرت بازگردند. در نتیجه یک قسمت محرمانه وجود دارد که هنوز فاش نشده است. در همین راستا دیدیم که طالبان شش ماه پیش بدون جنگ قدرت را به دست گرفتند، اشرف غنی کشور را ترک کرد و ارتش از بین رفت.

این کارشناس شبه قاره همچنین گفت: با این حال هنوز مشکل به رسمیت شناختن طالبان در سطح منطقه و بین المللی وجود دارد، کشورها معتقدند که طالبان باید حکومت فراگیر تشکیل دهند و صلح و ثبات را برقرار کنند اما طالبان. دولت فراگیر یک دولت موقت است که وجود دارد و توسط پاکستان ایجاد شده است.

در واقع، همسایگان افغانستان – چین و روسیه – تقریباً طالبان را به رسمیت شناخته اند، اما طالبان معتقدند که دولت مستقر یک دولت جامع است زیرا دو وزیر از میان تاجیک ها انتخاب شده اند، یک وزیر. در میان ازبک ها معاون وزیر از میان شیعیان انتخاب شد. با این حال، اکثر کشورها این نوع برداشت طالبان را نمی پذیرند.

وی با اشاره به اینکه سه مبارزه مقاومت علیه طالبان صورت گرفته و ادامه داد: یکی مقاومت در داخل افغانستان به رهبری زنان و دیگری مقاومت در پنجیر به رهبری احمد مسعود و امرالله صالح معاون اشرف غنی. تاجیکستان مستقر و تحت کنترل است و اگر یک دولت فراگیر تشکیل نشود، احتمالاً عملیات نظامی در بهار آغاز خواهد شد.

یک کارشناس مسائل افغانستان نیز گفت: مقاومت دیگر در آنکارا توسط جنرال دوستم محقق و خاخام رهبری و سازماندهی می شود، اما چون این افراد خیلی کوچک نیستند چندان موثر نیستند.

وی گفت: “اگر طالبان با تشکیل یک دولت فراگیر موافقت کنند و همچنین به قانون اساسی پایبند بوده و در سیاست های خود چنین تغییری ایجاد کنند، به کار خود ادامه داده و به تدریج توسط کشورها به رسمیت شناخته می شود.”

وی افزود: آنها از یک طرف استدلال می کنند که کشورهای اسلامی باید در این زمینه تصمیم گیری کنند، اما به هر حال وضعیت طالبان بستگی به نحوه عمل آنها دارد. اگر دولت فراگیر تشکیل شود، وحدت حاکم خواهد شد. در جامعه “انحصارات در قدرت از بین خواهد رفت و افغانستان در نهایت به صلح و ثبات خواهد رسید. در غیر این صورت شاهد تشدید جنگ داخلی خواهیم بود که در نهایت به یک جنگ نیابتی تبدیل می شود و می تواند منجر به تجزیه افغانستان شود.”

انتهای پیام/

[ad_2]
source

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.