آخرین وضعیت همکاری ایران و آذربایجان

[ad_1]

سفیر جمهوری آذربایجان در تهران در تشریح اجرای تفاهم نامه تبادل گاز ایران، ترکمنستان و آذربایجان گفت: این پروژه از اوایل دی ماه آغاز شده و همکاری ها ادامه دارد.

علی علیزاده در گفت وگو با ایسنا؛ وی در خصوص آخرین وضعیت اجرای تفاهم نامه تبادل گاز ایران، ترکمنستان و آذربایجان گفت: همانطور که می دانید این تفاهم نامه در عشق آباد امضا شد و اولین تفاهم نامه جدیدی است که با دولت جدید ایران امضا کرده ایم.

وی خاطرنشان کرد: این طرح از ابتدای دی ماه سال جاری آغاز شده و همکاری ها در جهت مثبت ادامه دارد.

پروژه تفاهم نامه تبادل گاز از اوایل دی ماه امسال آغاز شده و همکاری ها در مسیر مثبت ادامه دارد.

قرارداد سه جانبه مبادله گاز ترکمنستان به جمهوری آذربایجان از خاک جمهوری اسلامی ایران با حضور رئیس جمهور کشورمان و رئیس جمهور آذربایجان در عشق آباد ترکمنستان امضا شد.

بر اساس این قرارداد، سالانه یک و نیم تا دو میلیارد متر مکعب گاز از ترکمنستان از طریق خاک جمهوری اسلامی ایران به جمهوری آذربایجان منتقل می شود.

وزیر نیرو کشورمان پیش از این بر آمادگی برای توسعه و تداوم مبادلات برق بین ایران و جمهوری آذربایجان تاکید کرده و اعلام کرده بود که مطالعاتی در زمینه همکاری ایران، آذربایجان و روسیه در زمینه برق انجام شده و ایران آماده آغاز به کار است. همکاری در این کشورها شبکه.

در همین راستا، وزیران انرژی جمهوری اسلامی ایران، روسیه و جمهوری آذربایجان اخیراً در حاشیه اجلاس صادرات گاز دوحه دیدار و گفت‌وگو کردند که یکی از محورهای گفت‌وگوی این نمایندگان، اتصال سه کشور بود. شبکه های برق کشورها

سفیر جمهوری آذربایجان در تهران همچنین در مورد مکالمات بر اساس اتصال برق ایران، روسیه و آذربایجان وی گفت وزرای انرژی و انرژی سه کشور در نشستی در دوحه در مورد این موضوع صحبت کردند، هرچند پروژه برق قبلاً مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفته بود.

اقدامات پیگیری برای ایجاد کریدورهای انرژی بین ایران، آذربایجان و روسیه در حال انجام است و این لایحه در روزهای آینده اجرایی خواهد شد.علیزاده تاکید کرد: برای ایجاد کریدور انرژی بین ایران، آذربایجان و روسیه کارهایی در حال انجام است و در واقع هر سه کشور از این لایحه حمایت می کنند و معتقدیم این لایحه در روزهای آینده اجرایی خواهد شد. ” “

دیپلمات آذربایجان همچنین درباره برنامه های کشورش برای افزایش مبادلات تجاری و اقتصادی با ایران گفت: خوشبختانه نسبت به سال گذشته ما شاهد افزایش 30 درصدی تجارت بوده ایم.همچنین می دانید که 132 کیلومتر از سرزمین های هم مرز ایران و آذربایجان از اشغال آزاد شده است و این سرزمین ها چشم اندازها و فرصت های جدیدی برای همکاری با ایران ایجاد می کند.

وی با بیان اینکه ساخت گذرگاه های مرزی جدید در این منطقه برنامه ریزی شده است، افزود: از شرکت های ایرانی برای نوسازی و سرمایه گذاری در مناطق آزاد شده دعوت شده و 15 لایحه عمده در حال مذاکره است. در عین حال، این اقدامات مستلزم افزایش گردش مالی و تقویت روابط اقتصادی و مالی دو کشور است.
انتهای پیام/

[ad_2]
source

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.