گروسی: موضوع ضمانت ها سیاسی حل نمی شود/ فکر می کنم امیر عبداللهیان به وین بیاید

[ad_1]

گروسی درباره دیدار خود با حسین امیرعبداللهیان گفت: مصاحبه موفقی با وزیر امور خارجه ایران داشته‌ام و فکر می‌کنم او قصد دارد برای مذاکرات نهایی به وین سفر کند، اما باید از او بپرسید چون من مذاکرات را دنبال نمی‌کنم. . دقیقه به دقیقه.”

به گزارش ایسنا، رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی پس از سفر یک روزه به تهران در نشست خبری در وین گفت: بیانیه مشترک با ایران چراغ راه کار در هفت ماه آینده خواهد بود. ما در گذشته موفق بوده‌ایم، گاهی اوقات نه، اما باید به کار خود ادامه دهیم. ما همچنان روشن‌تر و شفاف‌تر خواهیم بود.

گروسی درباره دیدار خود با حسین امیرعبداللهیان گفت: مصاحبه موفقی با وزیر امور خارجه ایران داشته‌ام و فکر می‌کنم او قصد دارد برای مذاکرات نهایی به وین سفر کند، اما باید از او بپرسید چون من مذاکرات را دنبال نمی‌کنم. . دقیقه به دقیقه.”

گروسی گفت: موضوع تضمین ها از نظر سیاسی حل نشده است و من این کار را انجام نخواهم داد، بنابراین به کار خود ادامه می دهم. آنچه در بیانیه مشترک وجود دارد و آمده است راه حل تصنعی نیست. آنها باید ما را به حال خود رها کنند تا با کمک کارشناسان دپارتمان دست به کار شویم.

آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره نظارت بر تاسیسات سانتریفیوژ ایران در کرج گفت: ما می دانیم که این تاسیسات در کجا قرار دارد و چندین بار از آن بازدید کرده ایم. دوربین های خودمان را هم آنجا نصب کردیم. داده ها ثبت می شود و در صورت بازگشت به برجام، داده ها در اختیار آژانس قرار می گیرد.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ادامه داد: از بدو تأسیس برجام تعهد آنها بر این بوده که اطلاعاتی را در اختیار ما بگذارند، اما دقیقاً مشخص نیست چه زمانی. این لزوما پایان مذاکرات نیست، بلکه این موضوع نیز در برجام روشن خواهد شد.

گروسی در پاسخ به آنچه قبلاً گفتید مبنی بر اینکه آژانس به دلیل محدودیت ها کور شده است، گفت: “ما در شرایط سختی قرار داریم تا زمانی که همه مهارت هایی را که فکر می کنیم باید داشته باشیم.” اما من می گویم شرایط در حال تغییر است و ما وارد شرایط بهتری برای همکاری با ایران می شویم. انتظار دارم فضای کاری بهتری داشته باشد.

وی گفت: بررسی چند ماه طول خواهد کشید. اما نمی توان در چند روز این کار را انجام داد. بررسی این تصاویر قطعا بیش از یک ماه زمان می برد. ما چیزهایی را می بینیم که ممکن است برای کارشناسان ما مشکوک باشد.

مدیرکل آژانس افزود: ممکن است توضیحاتی که به من داده شد قانع کننده نبود زیرا می خواستیم پاسخ روشنی داشته باشیم، اما نمی توانیم آنچه را که وجود ندارد تایید کنیم، اما تردیدهای ما به جاست. نام این وضعیت را نمی توان راضی کننده یا نامطلوب دانست. این وضعیت است.

گروسی با بیان اینکه نه، اگر به مرحله ای که گفتید برای حل مشکلات به پایان نرسید، روند به پایان می رسد، گفت: خیر، این روند تا رسیدن به نتیجه رضایت بخش یا نتیجه دیگری ادامه خواهد داشت. بله، ضرب الاجل مصنوعی برای این کار وجود ندارد، یعنی باید بگوییم تا عید پاک باید به نتیجه برسیم و این غیرقابل پیش بینی است.

وی در پاسخ به جمع بندی تا پایان خرداد گفت: اینکه بخواهیم توافقات بیشتری را به توافق نهایی اضافه کنیم بستگی به دیگران دارد که بخواهند توافقات بیشتری اضافه کنند. در این مرحله می توانم بگویم تمام آنچه گفته می شود حدس و گمان است و باید اجازه دهیم جلو برود.

وی گفت: آنچه از روند همکاری با ایران در آینده پیش بینی می کنم در این مرحله ارزشی ندارد. در این مرحله، من وظیفه دارم به جلو بروم، که مانند بیلیارد بازی است. با این حال، فکر می کنم باید روی کارمان تمرکز کنیم تا ببینیم چگونه می توان به آن دست یافت. اینکه پرونده در نهایت بسته شود یا خیر، به مذاکره کنندگان برجام بستگی دارد نه من.

انتهای پیام/

[ad_2]
source

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.