زنان و پیچ و خم سیاست

[ad_1]

ایسنا/ خراسان رضوی ضرورت حضور و مشارکت زنان در عرصه های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی امروزه بر هیچکس پوشیده نیست و یکی از ویژگی های یک جامعه متمدن و توسعه یافته حضور زنان در تمامی عرصه های آن جامعه است. در این میان حضور زنان در عرصه های سیاسی از اهمیت ویژه ای برخوردار است، به گونه ای که عدم حضور زنان در تصمیم گیری های سیاسی به نوعی موجب سکوت و شنیدن صدای نیمی از جامعه خواهد شد.

به ویژه در ایران تلاش هایی برای افزایش حضور زنان در عرصه های سیاسی و اجتماعی صورت گرفته و مصوبه سال 96 دولت مبنی بر اختصاص 30 درصد از کرسی های اجرایی به زنان تا پایان سال 1400 نمونه آن است. این تلاش ها در استان های مختلف فراز و نشیب هایی را به دنبال داشت.

اما به نظر می رسد این تلاش ها کافی نیست و صرف نگاهی به آمار زنان در شورای مشورتی اسلامی نشان می دهد که همچنان برای افزایش حضور زنان در عرصه سیاسی به تلاش های بیشتر نیاز است. بیشترین تعداد زنان در مجلس شورای اسلامی به دوره دهم بازمی گردد که 17 زن توانستند وارد مجلس شوند. این 5.8 درصد کل نمایندگان بود و در قوانین بسیاری از کشورها به صراحت آمده است که درصد مشخصی از کرسی های پارلمان باید به زنان اختصاص یابد. به عنوان مثال، در قانون اساسی عراق آمده است که تعداد زنان در مجلس ملی عراق نباید کمتر از یک چهارم کل و در انتخابات پارلمانی اخیر 97 نفر باشد.

اما دلیل حضور کمرنگ زنان در عرصه سیاست دقیقاً چیست؟ بالاخره بعد از انقلاب، کاندیداهای ریاست جمهوری همیشه از زنان به عنوان یکی از مهم ترین عوامل پیروزی یاد می کردند و در سخنرانی های خود شعار «وزیر زنان» را سر می دادند؟ چه عواملی بعد از 43 سال باعث شده حتی یک زن را در بین وزرا نبینیم؟ در این باره با دو تن از فعالان سیاسی گفتگو کردیم.

بتول گندمیدبیرکل شورای مشورتی اصلاح طلبان خراسان رضوی در گفت وگو با ایسنا، با تاکید بر اینکه فعالیت های سیاسی و حزبی در ایران برای زنان هزینه بر است، گفت: وجود برخی رویکردها در این حوزه نیز باعث بی میلی زنان برای ورود به عرصه سیاسی می شود. این بدان معناست که یکی از دلایل اصلی عدم مشارکت زنان در فعالیت های سیاسی به ویژه فعالیت های حزبی، هزینه هایی است که ممکن است ایجاد شود.

وی ادامه داد: در نتیجه برخوردهایی که در این زمینه صورت گرفته، جامعه متوجه شده است که فعالیت های سیاسی برای زنان می تواند هزینه بر باشد و به خانواده آنها آسیب برساند، بنابراین زنان تلاش می کنند با احتیاط بیشتری وارد این عرصه ها شوند. ; بنابراین حضور زنان در احزاب و سایر فعالیت های سیاسی به اندازه حضور مردان قابل توجه نیست.

دبیرکل کمیته مشورتی اصلاحات خراسان رضوی از روند رو به رشد زنان در شورای مرکزی این حزب خبر داد و گفت: زنان در چهارمین کنگره کمیته مشورتی اصلاحات تقریبا 30 درصد از کرسی های شورای مرکزی را به دست گرفتند و شاهد بودیم. یک روند رو به رشد.”

این فعال سیاسی اصلاحات تاکید کرد: دولت باید نگاه گسترده تری به حضور زنان در عرصه سیاسی داشته باشد و خواستار ورود همه شهروندان فارغ از جنسیت در عرصه سیاسی و اجتماعی شود.

یکی از مواردی که می تواند زمینه را برای حضور زنان در پست های ارشد سیاسی و مدیریتی در سیاست فراهم کند، حضور زنان در احزاب سیاسی است. به همین دلیل حضور زنان در مهمانی ها بسیار مهم است.

نسرین یوسفییکی از اعضای شورای مرکزی حزب کارگزاران خراسان رضوی نیز درباره حضور زنان در احزاب و عرصه های سیاسی به ایسنا گفت: با توجه به اینکه زنان نیمی از جمعیت ایران را تشکیل می دهند، می توانند در تمامی عرصه های سیاسی، اجتماعی و اجتماعی نقش بسزایی داشته باشند. حوزه های اقتصادی.” Be; چرا که نمی توان نقش نیمی از جمعیت کشور را در این مناطق نادیده گرفت. اما عموم مردم فکر می کنند که ورود به عرصه فعالیت سیاسی هزینه ای دارد. بنابراین زنان کمتر وارد سیاست می شوند و ریسک حضور در این عرصه را نمی پذیرند. زیرا ممکن است در فعالیت های اجتماعی آنها مشکلاتی وجود داشته باشد.

وی با اشاره به مشارکت کم زنان در فعالیت های حزبی ادامه داد: دو سال پیش حزب کارگوزارانسکا 30 درصد شورای مرکزی این حزب را تصویب کرد. این کار برای تشویق زنان به ورود به طبقات بالای حزب انجام شد.

این فعال سیاسی اصلاح طلب گفت: همانطور که زنان در ایران در عرصه های اقتصادی و اجتماعی کمتر فعال هستند، حضور زنان در عرصه سیاست نیز کمتر از مردان است. آنها در صحنه سیاسی حضور دارند، اما در ایران به این موضوع بیشتر دیده می شود. شاید این امر ناشی از دیدگاهی باشد که حضور زنان در صحنه سیاسی را با ایجاد مشکل در زندگی شخصی و خانوادگی یکی می داند.

یوسفی تاکید کرد: هر چه تعداد زنان در شوراهای مرکزی حزب بیشتر شود و وظایف حزبی مانند دبیرکلی یا عضویت در ریاست حزب را بر عهده بگیرند، جسارت حضور در پای صندوق های رای و کاندیداتوری برای مناصب بالاتر سیاسی را خواهند داشت. “

وی با بیان اینکه عدالت جنسیتی در کشور ما پایین است، ادامه داد: موفق به ایجاد عدالت جنسیتی شد. به عبارت دیگر، ما به زنان گفته‌ایم که می‌توانید با مردان پای صندوق‌های رای بروید، در حالی که ممکن است بیشتر زنان نتوانند از نظر مالی و سیاسی شرکت کنند. همچنین حمایت خانواده موثر در این زمینه ممکن است برای برخی از زنان در دسترس نباشد. در نتیجه در کشوری با بیش از 80 میلیون نفر جمعیت کمتر از 20 نماینده زن وجود دارد.

یکی از اعضای شورای مرکزی حزب کارگزاران خراسان رضوی با اشاره به نقش مهم دولت در افزایش حضور زنان در عرصه سیاست گفت: نقش دولت در کشورهایی که زنان به مناصب بلند سیاسی دست یافته اند بسیار مهم است. و تقریباً در موقعیت یکسانی قرار دارند. در کشور ما نیز مسئولان باید تلاش کنند تا این فضای برابر برای ورود زنان به عرصه سیاست ایجاد شود.

برای داشتن جامعه ای برابر و بدون تبعیض جنسیتی، اولین گام پیشگیری و فراهم آوردن زمینه برای حضور زنان در عرصه های مختلف است و دولت باید بتواند اقدامات مختلفی از جمله تقویت و گسترش نهادهای آموزشی و فرهنگی، مسیر مشارکت سیاسی در تصمیم گیری سیاسی

انتهای پیام/

[ad_2]
source

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.