تبدیل 60 درصد ذخایر اورانیوم ایران به مولیبدن

[ad_1]

ایران بخشی از ذخایر 60 درصدی اورانیوم خود را برای تولید داخلی مولیبدن (ماده اولیه رادیوداروها) استفاده کرده است. این اولین بار است که از اورانیوم سطح بالا در کشور برای تولید مولیبدن استفاده می شود.

به گزارش ایسنا، رویترز و بلومبرگ روز پنجشنبه با استناد به گزارش فوق محرمانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گزارش دادند: «ایران فرآیند تبدیل بخشی از 60 درصد ذخایر خود را به موادی که در ایزوتوپ‌های پزشکی استفاده می‌شود، آغاز کرده است».

به گزارش خبرگزاری بلومبرگ، بر اساس نسخه ای از این گزارش محرمانه که وی مشاهده کرد، این اقدام ایران برای پیشرفت در مذاکرات احیای برجام با از بین رفتن امکان استفاده نظامی مثبت است. با این حال، رویترز این اقدام ایران را نوعی «مقابله» با کشورهای اروپایی و آمریکا توصیف کرد، هرچند تاکید کرد که این اقدام به بن بست مذاکرات هسته ای وین منجر نمی شود.

تولید اورانیوم تا غنی سازی 60 درصد بخشی از قانون «اقدام راهبردی برای رفع تحریم ها و حمایت از حقوق ملت ایران» است که در آذرماه 1395 به تصویب رسید.

بر اساس ماده 1 آن قانون، سازمان انرژی اتمی موظف بود نیاز کشور به استفاده صلح آمیز از اورانیوم غنی شده بالای 20 درصد را بدون تأخیر به طور کامل برآورده کند. از این رو ایران برای اجرای این قانون و برداشتن گام های کاهشی در راستای اجرای تعهدات خود اقدام به تولید اورانیوم غنی شده تا 60 درصد کرده است.

بر اساس گزارش اخیر آژانس در ماه مارس، ایران حدود 40 کیلوگرم اورانیوم تا 60 درصد دارد. با این حال، آژانس در این گزارش خاطرنشان کرد که به دلیل محدودیت‌هایی که تهران از سال گذشته برای ناظران خود در تاسیسات هسته‌ای خود اعمال کرده است، به مقدار دقیق ذخایر ایران دسترسی ندارد.

ایران دسترسی فراتر از پادمان های جامع را به حدود دو سال محدود کرده است تا تعهدات خود را کاهش دهد. بنابراین، 60 درصد از ذخایر ایران احتمالاً بالاتر از آن چیزی است که آژانس بین المللی انرژی اتمی گزارش کرده است.

در عین حال، برخلاف آنچه رسانه‌های خارجی مدعی شده‌اند، اقدام ایران برای کاهش ذخایر 60 درصدی اورانیوم خود همسو با کشورهای اروپایی و آمریکایی، تسهیل روند مذاکرات در وین و ارسال پیام مثبت به غرب یا حذف برجام بالا است. نه اقدام این است که کشور بتواند یکی از مواد ارزشمند را که در پزشکی هسته ای و تولید رادیوداروهای مهم و کاربردی بسیار حائز اهمیت است تولید کند. همچنین انجام آن برای اولین بار با توان متخصصان داخلی گامی رو به جلو در ارتقای سطح دانش و فناوری کشور است.

اینکه ایران اکنون تبدیل این مواد را آغاز کرده است نشان می دهد که سازمان انرژی اتمی و کشور بر اساس یک برنامه از پیش تعیین شده عمل می کنند و برای اجرای آن منتظر برجام نمانده اند. اصولاً تولید اورانیوم غنی شده کشور در هر میزان غنی سازی برای مصارف صلح آمیز از جمله تولید انرژی، مصارف صنعتی، کشاورزی و پزشکی در نظر گرفته شده است. این تصور که ایران لزوماً اورانیوم تولید و غنی‌سازی می‌کند تا ذخایر تسلیحات هسته‌ای ایجاد کند، مبتنی بر ملاحظات کشورهای غربی و آمریکایی و رسانه‌های آنها درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران است.

به گزارش خبرنگار ایسنا، ایران برای اولین بار از اورانیوم تا 60 درصد غنی شده برای تولید مولیبدن، ماده اولیه رادیوداروها استفاده کرده است.

شایان ذکر است که استفاده از اورانیوم غنی شده تا 60 درصد برای تولید مولیبدن خطر انتشار ندارد.

اما میزان 60 درصد اورانیومی که ایران به مولیبدن تبدیل می کند مشخص نیست و ارقامی که در رسانه های غربی ارائه می شود نادرست است. در عین حال اینکه ایران در این مرحله چقدر از 60 درصد ذخایر خود برای تبدیل مولیبدن استفاده کرده است به نیاز کشور و برنامه آژانس مربوط می شود.

در چارچوب برجام، ایران نباید بیش از 3.67 درصد اورانیوم غنی شده بیش از مقدار تعیین شده در مدت زمان تعیین شده تولید کند. از سوی دیگر، تولید و ذخیره اورانیوم تا غنی سازی 20 درصد نیز مشخص است، بنابراین واضح است که اورانیوم تولید شده با غنی سازی 60 درصد یا باید فروخته شود یا رقیق شود. در هر صورت در صورت بازگشت طرفین به برجام، 60 درصد از سهام ایران دیگر سازوکاری در اختیار نخواهد داشت، اما با تبدیل بخشی از این مواد به مولیبدن، این مواد ارزشمند در حوزه پزشکی کشور مورد استفاده قرار می گیرد. گام مهمی است.

انتهای پیام/

[ad_2]
source

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.