معرفی انواع کمپرسور و دلایل خراب شدن آن ها (2)

معرفی انواع کمپرسور و دلایل خراب شدن آن ها
کمپرسور سیلندر پیستونی

این کمپرسورها دارای دو زیر مجموعه هستند که شامل کمپرسور یک طرفه و دو طرفه می شوند و همانطور که از روی نامگذاری آن ها مشخص است یکی در یک سمت پیستون و دیگری در هردو سمت ستون فعالیت دارد. دسته بندی های دیگری که برای کمپرسورهای پیستونی معمول می باشد. از آنجایی که شافت پیستون حرکت عمودی دارد ، با آب بندی کردن آن می توان محفظه تراک گاز را از کارتل جدا کرد و چنانچه نیاز به روغن کاری سیلندر داشتید می توانید از روغن های مخصوص که با روغن کارتل یکی نیست استفاده کنید. برخی از کمپرسورهای کوچکتر از یک سیلندر در یک جهت حرکت برای فشرده سازی هوا استفاده میکنند. این مشکل در اغلب موارد به دلیل غفلت و بی توجهی مصرف کننده اتفاق می افتد و طبیعتاً اگر گرد و غبار و ذرات اضافی در کویل انباشته شوند و چرخه ی تبادل هوا را برهم بزنند، کمپرسور به درستی عمل نمی کند و باعث توقف فعالیت سیستم می شود. بزرگترین دیسک کمپرسور پیستونی به سمت پایین خم میشود تا امکان عبور هوا را فراهم کند. دستگاه تهویه، هوای گرم را حذف یا به سمت بیرون دفع می کند؛ این فرآیند در کمپرسور انجام می شود که حرارت را به سمت کندانسور هدایت کرده و گرما را از مبرد به بیرون دفع می کند.

کمپرسور سیلندر پیستونی

به همین دلیل از این کمپرسور در صنایع مختلف استفاده می شود. مهمترین جزء سیستم تهویه ی مطبوع و یا قلب این سیستم ها کمپرسور است که خارج از اتاق یا محل کار قرار می گیرد و به همین دلیل به آن قطعه ی خارجی سیستم تهویه گفته می شود. این کمپرسور در صنعت، شرکت ها و ساختمان های بزرگ که استفاده ی آن ها از سیستم های تهویه مطبوع زیاد است کاربرد دارد و از آنجایی که این کمپرسور در مکان هایی استفاده می شود که به مقادیر هوای سرد زیادی نیاز دارند، در پروژه های عظیم تهویه مطبوع مورد استفاده قرار می گیرد. کمپرسورهای تهویه مطبوع بسیار قابل اطمینان اند و در صورت نگهداری و رسیدگی مناسب توسط متخصصین نگهداری موتورخانه حدود ۱۲ تا ۱۵ سال عمر می کنند، اما اگر خراب شود بسیار هزینه بر است و تعمیر آن تقریبا معادل تعویض آن هزینه دارد؛ ولی تعویض کمپرسور آخرین راه حل نیست چرا که مصرف کننده باید نوع اختلال و دلیل آن و چگونگی رسیدگی به کمپرسور در صورت ایجاد مشکل را دریابد چرا که نمی توان دائما کمپرسور را تعویض کرد. تکنسین شما باید تمامی جزئیات مربوط به دستگاه تهویه و کمپرسور و زمانبندی سرویس کردن و رسیدگی به کمپرسور و کل اجزای سیستم را در اختیار شما قرار دهد و در صورتی که این زمانبدی ها را رعایت نکنید مشکلات جدی را پیش رو خواهید داشت.

سرویس کردن دستگاه توسط تکنسین انجام می شود اما مصرف کننده می تواند به تنهایی پاکسازی آن را به طور مداوم انجام دهد و یا برای سیستم های بزرگ خدمتکار ساختمان می تواند این کار را انجام می دهد. به عنوان تعدادی از نقاط قوت این کمپرسور می توان به این موارد اشاره کرد که با وجود تعداد قطعات کمتر ظرفیت بالایی را فراهم می کند، آناتومی آن ساده است و در مقایسه با دیگر کمپرسورها لرزش کمتری دارد اما از آنجایی که برای پروژه های عظیم و ساختمان های بزرگ طراحی شده است نصب آن با بار کمتر از ۲۰ تن تبرید می تواند دشوار باشد. این کمپرسورها فشار زیادی را فراهم می کنند و ظرفیت بالایی دارند و قطعات آنها سنگین تر است که باعث مصرف زیاد انرژی می شود و طبیعتاً هرچه بیشتر از کمپرسور کار بکشید مصرف انرژی بالاتر خواهد رفت. یکی از جدید ترین انواع کمپرسورهاست که به آن کمپرسور بدون روغن نیز گفته می شود ، با تکنولوژی های پیشرفته طراحی شده و راندمان بالایی دارد که می توان در پروژه های عظیم از آن استفاده کرد، وزن کمی دارد و میزان لرزش آن بسیار پایین است. This c ontent h​as been ᠎done with t he he lp  of GSA C on tent Generator DE MO.

بسته به موقعیت مبرد در اطراف پیستون، کمپرسورها به انواع تک مرحلهای و دو مرحله ای تقسیمبندی میشوند. 2. ميزان لرزش در اين كمپرسورها در مقايسه با ساير انواع كمپرسورها (دوراني و گريز ازمركز) بيشتر بوده و به همين خاطر امكان انتقال لرزش به ساير تجهيزات از طريق لوله ها و فوندانسيون وجود دارد. عملکرد بهینه ی این کمپرسورها باعث می شود که در اغلب اتاق های سرور کاربرد داشته باشند چرا که وجود اطمینان و آسودگی خاطر در اتاق های سرور بسیار حائز اهمیت است. در این بین، کمپرسورهای پیستونی و اسکرو بیتزر و روغن این کمپرسورها بیشتر از سایر محصولات در ایران شناخته شده هستند. گاهی اوقات اختلالات می توانند به دلیل طول عمر کمپرسورها باشد؛ کمپرسورها معمولا ۱۰ تا ۱۲ سال عمر می کنند ، برخی بیشتر از ۱۵ سال و بعضی از آنها ممکن است در طول ۵ تا ۱۰ سال فعالیت خود را متوقف کنند اما این مدت زمان با توجه به شرایط مختلف متغیر است. درخواست برای این کمپرسورها در پروژه های عظیم بسیار بالاست چرا که بسیار بهینه اند و طول عمر زیادی دارند؛ همچنین این کمپرسورها برای کمپرس کردن از دو روتور استفاده می کنند.

در اینجا بیشتر به بررسی وب سایت کمپرسور سیلندر پیستونی.

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.