معرفی انواع کمپرسور پیستونی (4)

معرفی انواع کمپرسور پیستونی
کمپرسور سیلندر پیستونی

جایی که بخار پرفشار باشد ، توبین به منزلة شیرفشار شکن عمل می کن و بخار کم فشار خروجی از توربین می تواند برای گرمایش یا مقاصد دیگر به کار رود . به علاوه کمپرسور گریز از مرکز فقط بخش کوچکی از فضای لازم برای تجهیزات تبرید را اشغال می کند . عمل تراکم گاز در کمپرسور گریز از مرکز با نیروی گریز از مرکز انجام می گیرد. وظیفة کمپرسور در سیستم تبرید تراکمی این است که با ایجاد اختلاف فشار لازم ، جریان مبرّد را از یک قسمت سیستم به قسمت دیگر برقرار کند . کمپرسور های سیلندرپیستونی یا رفت و برگشتی به دلیل کاربردهای فراوان که در صنعت تبرید دارند در این بخش از مقاله به بررسی دقیق و مطالعهی این کمپرسورها می پردازیم. مکندگی کمپرسور ، گاز را از سمت راست فشار ضعیف به سمت فشار قوی منتقل می کند ، و حجم گازی که باید متراکم شود بستگی به میزان جابه جایی پیستون کمپرسور دارد . کمپرسورهای پیستونی: طراحی سیلندر در کمپرسورهای پیستونی از نظر تعداد و نحوه آرایش سیلندرها و دوطرفه یا یک طرفه بودن آنها (پیستون دوسره یا یک سره) متفاوت است. در تأسیسات کمپرسور گریز از مرکز ، اگر توربین بخار در دسترس باشد از نظر اقتصادی ترجیح دارد ، زیرا تجهیزات و نیروی کار لازم برای چنین تأسیساتی در مقایسه با آنچه برای کمپرسور گردنده با توربین گازی مشابه لازم است، نسبتاً کوچکتر و کمتر است. Content h as ᠎be en gener ated wi᠎th GSA Con​tent Generator Demover​sion.

کمپرسور سیلندر پیستونی

بالعکس اگر طراحی کمپرسور به صورتی انجام شده باشد که از هر دو طرف پیستون بتوان برای عملیات فشرده سازی هوا استفاده کرد، به آن کمپرسور دو مرحله ای میگویند. کمپرسور بسته یا نیمه بسته به دلیل کامپکت یا فشرده بودن فضای بسیار کمتری نسبت به کمپرسور های باز اشغال می کنند. در موقع عمل بالا رفتن پیستون گاز داخل سیلندر تحت فشار قرار گرفته و متراکم می شود و فشار آن از فشار کمی بیشتر از لوله خروجی گاز در بالای سوپاپ فشار می رسد این فشار موجب می شود که سوپاپ فشار باز شود و بقیه نیروی پیستون تا انتهای سیلندر صرف راندن و تخلیه گاز از طریق سوپاپ می گردد. وقتی پیستون پایین می آید یعنی در مرحله برگشت پیستون گاز موجود در داخل اواپراتور به طرف سیلندر کمپرسور کشیده شده و موجب زیاد شدن تدریجی حجم گاز در سیلندر می شود. مکندگی کمپرسور ، گاز را از سمت راست فشار ضعیف به سمت فشار قوی منتقل می کند، و حجم گازی که باید متراکم شود بستگی به میزان جابه جایی پیستون کمپرسور دارد . مکندگی کمپرسور، گاز را از سمت راست فشار ضعیف به سمت فشار قوی منتقل می کند، و حجم گازی که باید متراکم شود بستگی به میزان جابه جایی پیستون کمپرسور دارد.

در پایین ترین نقطه حرکت پیستون دیگر فضایی برای زیاذ شدن حجم و جریان گاز به داخل مدار وجود ندارد. در کمپرسور پیستون تنه ای ، پیستون به صورت مستقیم به میل لنگ متصل شده است. تحت فشار جا گرفته اند، و محور موتور و میل لنگ کمپرسور یکپارچه است. از آنجا که در کمپرسورهای دوار نوع بسته یا هرمتیک، کیفیت گرداندن کمپرسور به دلیل یکجا بدن موتور و کمپرسور بهتر است، امروزه آنها را ، به ویژه در ظرفیتهای کمتر از یک تن، به تعداد زیاد تولید می کنند. در این نوع کمپرسور با وجود اینورتر در آن باعث شده که در شرایطی که از نظر دمایی محیط داخلی سردخانه به نقطه دمایی مناسب رسیده است، کمپرسور خاموش نشده و به فعالیت خود ادامه دهد. نوع نیمه بسته بیشتر مورد استفاده قرار میگرد در این نوع به نوع هرمتیک نیز معروف است، مجموعه موتور و کمپرسور آن در یک محفظه قرار گرفته و به وسیله پیچ و مهره بسته میشود تا تعمیرات آن بهتر صورت گیرد و همه قطعات الکتریکی و مکانیکی آن قابل تعویض میباشد مانند سیم پیچ ها صفحه سوپاپ شیرهای سرویس سرسیلندر پمپ روغن و غیره که بیشتر برنده ای کریر کوپلند و بیتزر مورد استفاده قرار میگیرد.

Th is da᠎ta has be en do​ne  wi᠎th کمپرسور دو سیلندر پیستونی G​SA C on tent Gener at​or D emover si᠎on!

پارامترهای دیگری نظیر نوع گاز مبرد، روغن کمپرسور، توان مصرفی، رنج دمای عملکردی، ابعاد کمپرسور و مشخصات ابعادی محل نصب نیز ممکن است در هنگام معادلسازی کمپرسور مطرح شوند. نوع اویل فری آن در صنایعی استفاده می شود که از دستگاه های حساس تری استفاده می کنند و نباید هیچ گونه نشتی روغن از پمپ های باد وجود داشته باشد.نوع روغنی آن به گونه ای است که تمامی قطعات کمپرسور از جمله یاتاقان ها، استوانه و سایر قطعات به وسیله روغن مخصوص کمپرسور روانکاری می شوند تا درصورت حرکت قطعات و برخورد آنها با یکدیگر، اصطکاک صورت نگیرد و موجب خوردگی و استهلاک هرچه زودتر قطعات نشود. کمپرسور های پیستونی بیتزر می توانند در گنجایشهای گوناگون از کسری از یک تا چند ده اسب بخار وجود داشته باشند، و مورد ها کاربرد آن ها میتواند از یخچال فریزرهای خانگی و آب سردکنها تا سردخانه های صنعتی بزرگ نام برد. کار اصلی چیلر ایجاد برودت جهت سرد کردن آب جاری درون اواپراتور ها میباشد که این آب را میتوان به مصارف گوناگون مثل فن کویل هواساز داکت فن کویل و کارخانه جات شیمیایی و صنعتی رسانند. کمپرسور سیلندر پیستونی بیتزر سهم بسیار بزرگی از بازار فروش در ایران به خود اختصاص داده به طوری که میتوان نام بیتزر را در ایران به عنوان یکه تاز فروش کمپرسور ها سردخانه ای به زبان آورد.

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.