جشن نوروز در عشق آباد برگزار شد

[ad_1]

رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان با ویژه برنامه و تزئین سفره هفتم عید نوروز را گرامی داشت.

به گزارش ایسنا، در این جشن رایزن فرهنگی، جمعی از کارکنان سفارت و خانواده هایشان، اقشار مختلف جامعه ترکمنستان از جمله فارسی آموزان و والدین آنها، رهبران فرهنگی و علمی ترکمنستان و ایرانیان مقیم عشق آباد حضور داشتند. نوید رسولی رایزن فرهنگی ایرانیان در ترکمنستان با تلاوت آیاتی از مجید، ضمن تبریک عید نوروز و انتخاب سردار بردی محمداف به عنوان رئیس جمهور جدید ترکمنستان، هدف از برگزاری این جشن ها را پاسداشت ارزش های فرهنگی مشترک دانست. دو کشور نوروز در لغت به معنای سال نو و سال نو ایرانی است. بر اساس تقویم، جشن های نوروزی از اعتدال بهاری در اسفند ماه آغاز می شود. شناخت اهمیت نوروز در سال 1388 در فهرست میراث فرهنگی بشری به ثبت رسید. علاوه بر این، مجمع عمومی سازمان ملل متحد در 23 فوریه 2010، نوروز را یک رویداد جهانی با عنوان “روز جهانی نوروز و فرهنگ های صلح جهانی” و همه کشورهای عضو سازمان ملل متحد اعلام کرد. فرهنگ و آیین ها نوروز با حضور 11 کشور ایران، ترکمنستان، هند، پاکستان، ازبکستان، قرقیزستان، ترکیه، جمهوری آذربایجان، تاجیکستان، افغانستان و عراق به عنوان یکی از بزرگترین و قدیمی ترین میراث ناملموس بشری ثبت و جشن گرفته می شود.

وی در ادامه با اشاره به اینکه نوروز نگرشی مبتنی بر احترام به زمین و طبیعت و جشنی است که یادگار نعمت های زمین است، افزود: نوروز علاوه بر تبلیغ صلح و دوستی بین اقوام، مذاهب و اقوام، فرهنگ ساز نیز می شود. در میان مردم جهان در واقع نوروز باستانی امروزه به عنوان روز جهانی فرهنگ، صلح و دوستی شناخته می شود.

رسولی با اشاره به توسعه و گسترش آیین های نوروزی در هزاره اخیر و تأثیرات شرایط جدید اجتماعی، فرهنگی و مذهبی، گفت: نوروز با ابعاد گسترده فرهنگی و آداب و رسوم گوناگون مرتبط با آن، این میراث مشترک را در میان مردم دارد. ملت ها می تواند فرهنگ ها را به یکدیگر نزدیک و شناخته شود.

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به سلسله آیین های ویژه نوروز و همجواری با تاریخ، ادب و فرهنگ ایران و ترکمنستان، گفت: این دو کشور دارای ویژگی های مشترک فرهنگی زیادی هستند. نوروز یکی از جشن های مشترک دو کشور است. اجداد ترکمن نیز نوروز را جشن می گرفتند و آن را به عنوان عید برکت، فراوانی و آسایش جشن می گرفتند. مردم ترکمنستان نیز مانند مردم ایران با خوشحالی در حال تردد، پختن غذای خاص، دوخت لباس های نو و رنگارنگ، تهیه شیرینی، شرکت در مهمانی ها و برپایی مهمانی ها، پخت غذای خاص، ترجمه سفره با سبزی و تخمه، تزیین هستند.

رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در پایان ابراز امیدواری کرد که با رفع ویروس کووید و رفع محدودیت ها و تلاش دو دوست و بستگان ایران و ترکمنستان در سال جدید ایرانی، گام های مهمی در جهت توسعه روابط دوجانبه برداشته شود. در همه زمینه ها

محمود صادقی معاون سفارت ایران در ترکمنستان با تبریک ورود به جشن جهانی نوروز و انتخاب سردار بردی محمداف به عنوان رئیس جمهور جدید ترکمنستان پس از انتخابات موفق اخیر ریاست جمهوری اظهار داشت: نوروز جشن خلقت است. جشن تولد طبیعت و در واقع جشن نماد تولد دوباره طبیعت، شکوفایی زندگی و جشن صلح، همزیستی و دوستی است، یعنی همان مبانی شرعی و سنت های فرهنگی. همه ملت ها نوروز جشن بهار و بیداری است. جشن زیبایی و در نهایت جشن امید است. به امید آینده ای بهتر و دنیایی بهتر پر از همه خوبی ها و ارزش هایی که در همه فرهنگ ها قابل احترام است.

صادقی با اشاره به برگزاری جشن نوروز و شهرت و آوازه کنونی آن در سراسر جهان که برای بسیاری از ملت ها شناخته شده و در سازمان ملل به ثبت رسیده است، افزود: مهدهای نوروزی در طول تاریخ متعلق به کشور و مردم منطقه بوده است. نوروز را نیاکان ما، اجداد ما ایرانیان، ترکمن‌ها، تاجیک‌ها، افغان‌ها و سایر اقوام منطقه از گذشته‌های دور جشن می‌گیرند و حفظ چنین سنت‌های اصیل و ارزشمندی از گذشته‌های دور برای مردم این منطقه باعث افتخار است. درد می کند.

وی سپس به وجود سنت ها و آداب و رسوم فرهنگی مشترک بین ایرانیان و ترکمن ها و تلاش همه دولت های منطقه برای جشن نوروز اشاره کرد و گفت: این امر مورد توجه قرار می گیرد. رهبران منطقه عید نوروز را به یکدیگر تبریک می گویند و این فرصت را فرصتی برای تجدید پیمان دوستی و دوستی می دانند.

معاون سفیر ایران در ترکمنستان در خاتمه با اشاره به پایبندی جمهوری اسلامی ایران به عید نوروز و نام بردن از برخی آداب و رسوم ایرانیان در این زمینه، برای مردم منطقه به ویژه دو ملت ایران و ترکمنستان آرزوی موفقیت و بهروزی کرد. بین دو ملت پیوند و دوستی وجود داشت و عبارت حسن همجواری همیشه بهترین مترجم روابط دو کشور بود و جشن نوروز باید عاملی برای پیوند بیشتر ایران و ترکمنستان باشد.

این جشن با اجرای برنامه های متنوع فرهنگی و هنری، اجرا، مسابقه و برنامه های متنوع دیگر، اهداء جوایز و پذیرایی به پایان رسید.

انتهای پیام/

[ad_2]
source

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.