سه مدل قابلاستفاده است

سه مدل قابلاستفاده است
بال ولو

در طراحی این قطعات، معمولاً طراحی بخش توپی شیر به گونه ای است که قطر کمتری نسبت به خط لولۀ اصلی دارد. شیر ترونیون نسبت به شیر توپی یا بال ولو (شیر گازی) با توپی معلق آب بندی بهتری دارد. بیشتر بخوانیم : شیر کروی چیست و چه انواعی دارد؟ بیشتر بخوانیم : لوله بدون درز یا لوله مانیسمان چیست؟ به جمع بندی مقاله بال ولو چیست رسیدیم. همچنین شیرهای فلوتینگ امکان باز و بسته نمودن جریان را به صورت دو طرفه (همانند نوع Trunnion) فراهم می نمایند. دسته بندی دیگری نیز البته برای شیر توپی یا بال ولو (شیر گازی) موجود است که می تواند بر اساس نوع بدنه باشد. وقتی که ساچمه طوری بچرخد که سوراخ آن عمود بر مسیر سیال قرار گیرد دبی سیال متوقف می گردد. بال ولو یا شیر توپی (Ball Valve) نوعی از مهم ترین شیرآلاتی است که در آن با استفاده از یک توپ فلزی قطع و وصل جریان سیال(نفت،گاز،بخار) انجام می شود.این توپ فلزی به صورت علامت بعلاوه، از یک جهت باز بوده و از یک جهت مسدود است ؛ بنابراین کافی است برای برقراری جریان سیال سمت باز شیر در مسیر جریان قرار داشته باشد. یکی دیگر از اشکالات Ball Valve ها حبس شدن مقداری از سیال در داخل توپی در هنگام بسته شدن میباشد. Da​ta h​as been g en᠎erated by GSA Content ᠎Generator DEMO.

شیرهای توپی از بسیاری جهات شبیه شیرهای شاخه ای یا پلاگ ولو ها (Plug Valve) هستند. در مرکز شیر توپی حفره ای قرار دارد. هر یک از انواع شیرهای توپی بر اساس جنس متریال شیر، ممکن است چندین نوع اتصال داشته باشند اما برای هر متریال، با توجه به نیاز بازار اتصال رایج وجود دارد. این نوع شیر یک سیستم نگهدارنده اضافی در بالا و پایین دارد، که به کاهش فشار اضافی و کاهش اصطکاک برای حفظ عملیات ایمن و طول عمر شیر کمک میکند. ایرلاین ها (شیر دوار) برای سیستم انتقال پنوماتیک مناسب برای تغذیه یا تخلیه مواد به عنوان تجهیزات لازم برای لوله های انتقال پنوماتیک و تهویه اختصاصی است که به طور گسترده برای دانه و روغن ، مواد غذایی ، خوراک ، خوراک ، مواد شیمیایی ، خشک کردن ، استحکام ، استفاده می شود. سیستم های کنترل پایپینگ پیچیده تر با استفاده از شیرآلاتی صورت میگیرد که نیاز به تنظیم جریان از طریق عملگر ( اکچوییتر) دارند و در زیر شاخه تجهیزات ابزار دقیق شناخته میشوند. این فقط در مواردی است که دقت زیادی برای کنترل سیال نیاز نباشد.

این نوع شیر در کاربریهای کمی مورد استفاده قرار میگیرد.

به علاوه طول عمر زیادی دارند و در برابر آسیب ها مقاومت خوبی از خود نشان می دهند. شیر های توپی از نظر اجزای بدنه به سه نوع بدنه ی تکه ، دوتکه و سه تکه تقسیم می شوند که هر کدام از انها کاربرد خاص خود را دارند . این نوع شیر در کاربریهای کمی مورد استفاده قرار میگیرد. شیر توپی یا بال ولو (شیر گازی) ترونیون (Trunnion): در این نوع شیر توپی یا بال ولو (شیر گازی)، یک میله یا پین توپی شیر را ثابت نکه میدارد. شیر توپی برنجی عموما با اتصال رزوه ای (دنده ای) به صورت توپیچ، رو پیچ یا توپیچ – روپیچ مورد استفاده قرار می گیرند؛ هرچند نوع فلنجی آن نیز گاها مورد استفاده قرار می گیرد. عموما تولیدکنندگان شیر توپی یا بال ولو (شیر گازی) به مصرف کننده ها توصیه می کنند برای سیال هایی که بیش از 3 درصد ذرات جامد دارند از شیر توپی یا بال ولو (شیر گازی) استفاده نکنند. شیر توپی یا بال ولو (شیر گازی) عموما به دو دسته تقسیم می شود : شیر توپی یا بال ولو (شیر گازی) با توپی معلق و شیر ترونیون. شیر توپی یا بال ولو (شیر گازی) برای سیال های گاز و مایع بسیار مناسب است.

از شير توپي براي كنترل جريان فقط زماني كه سيال گاز باشد ميتوان استفاده كرد. زمانی که شیر توپی باز است، روزنه مرکزی بر روی دهانه خط لوله باز میشود تا به نفت، گاز یا مایع دیگر اجازه عبور از آن را بدهد. 1. از منظر طراحی: یکی از روش هایی که برای دسته بندی آن به کار می رود بر اساس طراحی آن ها است. حداکثر فشار کاری شیر توپی هیدرولیکی از 500 بار بالاتر می رود در حالیکه حداکثر دما تا 80 درجه سانتیگراد بالا می رود. هنگام انتخاب شیر توپی فلنج دار ، علاوه بر درجه فشار ، باید کلاس فشرده سازی فلنج را نیز مد نظر قرار دهید که نشان دهنده بالاترین فشار این نوع اتصال است. بیشتر شیرهای توپی از نوع عملکرد سریع هستند که برای راهاندازی آن به چرخش 90 درجهای دسته شیر نیاز دارد؛ اما در مورد شیرهای سایز بزرگ که نیروی زیادی برای باز یا بسته شدن آن نیاز دارد، از چرخدنده استفاده میشود. اکثر ولوهای توپی از نوع عملکرد سریع هستند و با چرخش 90 درجه ای دستگیره عمل می کنند. شیر توپی یا بال ولو (شیر گازی) با توپی معلق (Floating): این نوع شیر توپی یا بال ولو (شیر گازی) بیشترین کاربرد را در صنایع مختلف دارد. ​Po st w᠎as gener​ated  by G SA Con tent Genera tor DEMO .

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.