به قانون بیمه بیکاری مراجعه کنید

[ad_1]

قانون بیمه بیکاری مشتمل بر چهارده ماده و 21 تبصره در سال 1369 به تصویب رسید.

به گزارش ایسنا، بیمه بیکاری برای حمایت از افرادی که به طور موقت و غیر ارادی شغل خود را از دست داده اند ایجاد شد.

تحت قانون بیمه بیکاری مشمول قانون تامین اجتماعی مشمول قانون کار و کار در کشاورزی مشمول مقررات این قانون می باشد. البته گروه های زیر از شمول مقررات این قانون مستثنی هستند:
1 – مستمری بگیران و از کارافتادگان عمومی.
2 – بیمه مستقل و اختیاری.
3 – اتباع خارجی.

طبق قانون فوق بیمه شده «بیکار» بیکار و حاضر به بیکار و آماده به کار است.
بیمه شدگانی که به تشخیص وزارت متبوع و موافقت شورای عالی کار بدلیل تغییر در ساختار اقتصادی دستگاه مربوطه بیکار موقت می شوند. آنها نیز مشمول مقررات این قانون خواهند بود.
بیمه شدگانی که در اثر حوادث اجباری و غیرمترقبه از قبیل سیل، زلزله، جنگ، آتش سوزی و … بیکار می شوند نیز با معرفی اداره کار و امور اجتماعی محلی از مقرری بیمه بیکاری بهره مند می شوند.

بیمه بیکاری یکی از حمایت های تامین اجتماعی است و بیمه شدگانی که طبق مقررات این قانون بیکار هستند، سازمان تامین اجتماعی موظف است با دریافت حق بیمه مقرر، مقرری بیمه بیکاری را پرداخت کند.

بیمه شدگان بیکار با ارائه معرفی کتبی به اداره کار و امور اجتماعی محل می توانند از مزایای این قانون بهره مند شوند.

برای دریافت بیمه بیکاری، بیمه شدگان طبق قانون باید شرایط زیر را داشته باشند:

* متقاضی قبل از اعلام بیکاری باید حداقل یک سال حق بیمه داشته باشد.

* متقاضی باید ظرف 30 روز نسبت به اعلام بیکاری و همچنین آمادگی برای پذیرش استخدام تخصصی و مناسب اقدام نماید. در صورت داشتن عذرخواهی معتبر پس از 30 روز و با تایید هیات حل اختلاف، این امر تا 3 ماه امکان پذیر خواهد بود.

* متقاضی باید هر دو ماه یکبار در دوره های آموزشی و سوادآموزی شرکت کرده و تاییدیه لازم را به شعب تامین اجتماعی ارائه کند.

* چنانچه کارگر بیکار در محلی با دستمزد کمتر از حق بیمه بیکاری مشغول به کار باشد، مابه التفاوت دریافتی بیمه شده از حساب صندوق بیمه بیکاری به وی واریز می شود.

* مدت استفاده شخص از بیمه بیکاری جزء سوابق بیمه محسوب می شود.

بسیاری از افراد تصور می کنند تا زمانی که بخواهند می توانند بیمه بیکاری بگیرند، این تصور اشتباهی است و باید توجه داشت که مدت پرداخت مقرری بیکاری به بیمه شدگان واجد شرایط بستگی به سابقه بیمه آنها دارد و حداکثر مدت بازپرداخت 36 سال است. ماه ها. برای مجردها و 50 ماه برای متاهل.

بیکارانی که بر اساس مقررات قانون کار و با آرای مراجع حل اختلاف مقرر در این قانون به دلیل عدم انجام تعهدات یا تخلف از مقررات انضباطی کارگاه اخراج شده باشند، مشمول بیکاری نخواهند بود. مقرری بیمه پرداخت مقرری بیمه بیکاری به بیمه شده در صورتی که مشخص شود بیمه شده با اراده خود بوده است، بیمه شده موظف است وجوه دریافتی به عنوان مقرری بیمه بیکاری را به سازمان تامین اجتماعی مسترد کند.

در صورتی که بیمه شده اعلام نکند که مجدداً مشغول به کار می شود و علی رغم اشتغال به کار همچنان به دریافت مقرری بیمه بیکاری ادامه می دهد، باید مزایای دریافتی از دوران اشتغال به کار را به سازمان اجتماعی برگرداند. دفتر بیمه.

انتهای پیام/

[ad_2]
source

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.