نماینده آمریکا در امور ایران: مطمئن نیستم توافق وین / تحریم سپاه حفظ شود یا خیر

[ad_1]

نماینده ویژه آمریکا در امور ایران گفت که مطمئن نیست توافق هسته ای بین قدرت های غربی و ایران در حال نزدیک شدن است یا خیر.

رابرت مالی، نماینده آمریکا در امور ایران روز یکشنبه در نشستی در دوحه به رویترز گفت: «من مطمئن نیستم که توافق هسته‌ای بین قدرت‌های غربی و ایران در حال نزدیک شدن است یا خیر». هر چه زودتر به توافقی برسیم که به نفع ما و شاید به نفع ایران باشد، با وفاداری بیشتری آن را اجرا خواهیم کرد و می‌توانیم در حل سایر مسائل بین ما و ایران و ایران و ایران روی آن تمرکز کنیم.

به گزارش العربیه، مالی همچنین گفت که آمریکا حتی در صورت توافق برای محدود کردن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌ها را علیه سپاه پاسداران ایران حفظ خواهد کرد و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی همچنان در تحریم باقی خواهد ماند.

این اظهارات را حسین حسین امیرعبداللهیان، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در گفت و گو با شبکه المیادین عنوان کرد که یکی از موضوعات جدی مذاکرات اخیر ما در وین بود. وقتی صحبت از اشخاص حقیقی و حقوقی می شود، برخی هلدینگ های بزرگ اقتصادی و نهادهای بزرگ دولتی در حوزه اشخاص حقوقی هستند و یکی از موضوعات مربوط به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است.

وی تاکید کرد: در مورد سپاه پاسداران مهم است که جایگاه و نقش سپاه و شأن قانونی سپاه پاسداران را به عنوان مهمترین مولفه امنیتی و دفاعی کشورمان در نظر بگیریم. در این زمینه پیام هایی با آمریکایی ها رد و بدل کرده ایم و این یکی از موضوعاتی است که همچنان در دستور کار ما است.

وزیر امور خارجه افزود: البته مسئولان ارشد سپاه در وزارت امور خارجه همیشه نکته ای را به ما یادآوری می کنند و می گویند هر کاری که لازم است به نفع کشور انجام دهید و اگر به آن نقطه رسیدید بحث سپاه بوده است. مطرح شود، نباید مانعی برای شما باشد. می گویند و به نظر من مسئولان ارشد سپاه نوعی از خودگذشتگی نشان می دهند و از خودگذشتگی خود را به بالاترین حد می رسانند.

امیرعبداللهیان ادامه داد: اما ما با در نظر گرفتن همه مشکلات کشور و منافع مردم و با نگاه به رویکرد آمریکایی ها، در نهایت سپاه متشکل از مجموعه ای از مردم و سازمانی است که به کشور خدمت می کند. و مردم: سلیمانی‌ها، ما هرگز به خود اجازه نمی‌دهیم در کنار سایر مسائل حل‌نشده‌ای که در طرف آمریکا باقی مانده است – علیرغم مجوزی که مقامات ارشد سپاه به ما داده‌اند – به طرف آمریکایی بگوییم که مسئله سپاه برای ما قابل حل است و مطمئناً این بخشی از مذاکرات ما است، مانند سایر موضوعاتی که هنوز بین ما و آمریکایی ها در جریان است.

وی افزود: با توجه به آنچه بین ما و آمریکایی ها باقی مانده، فکر می کنم اگر آمریکایی ها رویکرد واقع بینانه داشته باشند، توافق قابل دستیابی است. اما اگر آمریکایی ها بخواهند با رویکردی غیرواقعی و تا حدی عجولانه ما را مجبور به عبور از خطوط قرمز کشور و مردم کنند، بی شک آمریکایی ها مسئول شکست مذاکرات خواهند بود.

انتهای پیام/

[ad_2]
source

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.