تیغ جراحی شورای عالی انقلاب فرهنگی برای درمان کمبود پزشک

[ad_1]

دسترسی آسان به پزشک و افرادی که از خدمات بهداشتی استفاده می کنند، مهم ترین عناصر مورد نیاز برای یک زندگی عادی هستند. از سوی دیگر، توزیع ناعادلانه پزشکان و خدمات بهداشتی می تواند خطرات جبران ناپذیری را برای سلامت عمومی به همراه داشته باشد. اکنون که کمبود پزشک در مناطق محروم به بحرانی خطرناک تبدیل شده است، اخیرا شورای عالی انقلاب فرهنگی افزایش ظرفیت سرانه پزشکان عمومی و متخصص را برای رسیدگی تدریجی به این بحران تصویب کرده است.

به گزارش امروز ایسنا، با حمایت و توسعه خدمات اجتماعی و شهری و روستایی و در حالی که دولت ها تلاش می کنند از قطار سریع کیفیت زندگی و پاسخگویی به نیازهای جدید جوامع بشری عقب نمانند، عدم دسترسی آسان به مهم ترین و اولین نیازهای بشری مانند مراقبت به چیزی شبیه تراژدی تبدیل می شود.

پس از گذار از قاجار به ایران، کشورمان تلاش کرد تا برای دستیابی به توسعه گام هایی رو به جلو بردارد. اگرچه ممکن است به این هدف نهایی یعنی یک ایران کامل در همه زمینه ها نرسیده باشیم، اما باید اذعان کنیم که در بسیاری از علوم و صنایع مانند فناوری نانو، علوم هسته ای، علوم پزشکی و دارویی پیشرفت هایی حاصل شده است. به چیز مهمی دست یافت

در کنار پیشرفت‌های چشمگیر این دهه‌ها، شکاف‌های عمیقی نیز وجود دارد که پرکردن آن‌ها مهم‌تر از گذشته است تا راه را برای ایرانی موفق هموار کند و بی‌توجهی به آن‌ها، تحولات آینده را بی‌اهمیت و بی‌ارزش خواهد کرد. کشوری که در صنایع و حوزه های مختلف فناوری پیشرفت های زیادی داشته است، اما مردم آن در رسیدن به نیازهای اولیه زندگی دچار مشکل هستند آیا می توان گفت که چنین کشوری در مسیر توسعه موفق بوده است؟

در این میان یکی از مهم ترین مولفه های دستیابی به توسعه پایدار، دسترسی آسان به خدمات بهداشتی و درمانی است که مانند تصویربرداری رزونانس مغناطیسی و یا نبود پزشک متخصص در شهرها و مناطق محروم مشکلات عدیده ای را برای مردم به وجود آورده است. این مناطق؛ به عنوان مثال، مردم این مناطق برای دسترسی به خدمات پزشکی استاندارد باید به مراکز استان ها مراجعه کنند که این امر می تواند پرهزینه و پرهزینه و همچنین دسترسی پرهزینه به خدمات پزشکی باشد.

در شرایطی که برخی از کشورهای حوزه خلیج فارس مانند امارات متحده عربی با در نظر گرفتن بودجه های سرگیجه آور در تلاش برای رونق گردشگری پزشکی و جذب پزشکان متخصص از کشورهای مختلف برای کسب درآمد بیشتر هستند، خواهان دسترسی آسان تر به خدمات پزشکی در کشور ما هستند. کشور جعل و نابرابری در توزیع پزشکان.

بسیاری از کارشناسان این حوزه بر این باورند که کمبود پزشک و مقاومت در برابر تعداد بیشتری از دانشجویان پزشکی در سال‌های اخیر باعث کمبود پزشک در بسیاری از نقاط کشور شده است و برخی تاکید می‌کنند که تبعیض در دسترسی به امکانات شهری باعث شده است که پزشکان ما تمایلی به درمان نداشته باشند. زندگی و تمرین در مناطق محروم که منجر به ازدحام پزشک در شهرهای بزرگ و کمبود پزشک در شهرها شده است، برخی معتقدند علاوه بر این مشکلات باید به این نکته نیز توجه داشت که کشور ما به سمتی حرکت می کند. جمعیت میانسالی که ما را ملزم می‌کند تا یک یا دو دهه به تعداد کافی پزشک در کشور داشته باشیم. در هر صورت مقاومت در برابر بیشتر دانشجویان پزشکی و مهاجرت پرستاران و پزشکان به کشورهای اروپایی و عربی می تواند در آینده ای نه چندان دور به یک بحران بهداشتی منجر شود.

این موضوع را با جزئیات بیشتری بررسی کنید ایسنا وی با نمایندگان مناطق مختلف کشور در مجلس شورای اسلامی به بررسی میزان بحران کمبودهای پزشکی در شهرهای مختلف کشور پرداخت.

حجت الاسلام جواد نیکوبین نماینده مردم کشمیر در مجلس وی در گفت وگو با ایسنا درباره کمبود پزشک در حوزه انتخابیه خود گفت: در منطقه ترشیز قدیم در شهرستانی مانند کوه سرخ کمبود پزشک داریم و این شهرستان حتی متخصص ندارد. دو شهرستان دیگر بردسکن و خلیل آباد کاشمر نیز در برخی زمینه ها تخصص دارند، اما کمبود آن وجود دارد، بنابراین وزارت بهداشت باید برای تامین نیروی متخصص مورد نیاز کمک کند.

حجت الاسلام مجید نصیرایی وی در گفت وگو با ایسنا درباره کمبود پزشک در مناطق کم برخوردار، اظهار کرد: متاسفانه به دلیل سیاست های غلط دولت های غربی که دارای افکار و گرایش های نزدیک به غرب بوده و از تفکر لیبرالی پیروی کرده اند، متاسفانه توجه به مناطق محروم این سال‌ها بسیار پایین است.» سلامت، اکنون شاهد شکاف عمیقی بین برخی مناطق و حوزه انتخابیه‌ام هستیم.
معاون مردمی فردوس، طبس، سرایان و بشرویه در مجلس افزود: در حوزه انتخابیه من مردم به پزشک متخصص دسترسی کافی دارند و در مشاغل مختلف مردم به پزشک متخصص مراجعه می کنند و یا مثلا خدمات درمانی منظم دریافت می کنند. اسکن شهر باید صدها مایل را طی کند. بسیاری از پزشکان برنامه ریزی شده که در منطقه حضور دارند چاره ای ندارند و مجبور به فعالیت در منطقه هستند که البته از خدماتی که ارائه می دهند از این عزیزان و همه عزیزان جامعه پزشکی تشکر می کنیم.

محمدرضا احمدی، نماینده مردم رشت در مجلس وی در گفت وگو با ایسنا درباره کمبود پزشک در حوزه انتخابیه خود گفت: زمانی که مردم چندین ساعت در این مراکز سرپایی می مانند، در حوزه کمبود پزشک داریم. یعنی ما یک مشکل متخصص و مشکل دکتر داریم، وقت مردم برای ما بسیار ارزشمند است اگر مشکل کمبود پزشک حل شود، مردم دیگر مجبور نیستند فقط به پزشک مراجعه کنند و ازدحام جمعیت در مراکز سرپایی را ببینند. رفع کمبود پزشک، دسترسی مردم به پزشک را آسان‌تر می‌کند.

مردم عادی قاسم ساعدی، آزادگان و هویزه در مجلس وی در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به تامین پزشک و ملزومات پزشکی در حوزه انتخابیه خود، گفت: از کمبود نیروی انسانی و پزشک متخصص در منطقه رنج می بریم. متأسفانه علاوه بر زنان و زایمان، در رشته های غیر از چشم پزشکی، گوش و حلق و بینی، مغز و اعصاب، کلیه، مجاری ادراری و قلب با کمبود جدی نیروی متخصص مواجه هستیم. به همین دلیل بیماران بستان، هویزه و سوسنگرد برای معاینه باید مسافت زیادی را طی کنند و به مرکز استان مراجعه کنند.

کمال حسین پور نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس وی در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به تامین ملزومات پزشکی و پزشکان متخصص در حوزه انتخابیه خود، اظهار کرد: حضور پزشک متخصص در حوزه انتخابیه بنده و در اکثر نقاط مغفول مانده مرزی چندان مناسب نیست. . امروز فقط یک رادیولوژیست در سردشت داریم که داخل و خارج بیمارستان کار می کند. یک زن باردار باید حدود دو ماه برای سونوگرافی صبر کند.

حجت الاسلام احمد حسین فلاحی، نماینده مردم همدان در مجلس وی در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به کمبود پزشک در حوزه انتخابیه خود، گفت: ما انکولوژیست خیلی کم داریم، یک متخصص انکولوژی داشته ایم که وزارتخانه اش به تهران منتقل شده است و متاسفانه در این زمینه مشکل داریم.

محمد علیپور نماینده مردم ماکو در مجلس است وی در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به مشکل کمبود پزشک در حوزه انتخابیه خود، اظهار کرد: در شهرستان های حوزه انتخابیه من که شهرستان ها و شهرستان های مرزی نیز هستند، در بسیاری از رشته های تخصصی پزشکی به جز یک مورد کمبود پزشک وجود دارد. تعداد کمی از تخصص ها مانند تخصص داخلی به طور کلی در شهرهای کوچک کمبود رشته های تخصصی پزشکی داریم و رفع این مشکل نیازمند اقدامات مناسب است و معتقدم متخصصان رشته های پزشکی مورد نیاز باید شرایطی را که در این بیمارستان ها وجود دارد را تضمین کنند.

اگرچه رادای عالی انقلاب فرهنگی در جلسه 851 خود در 14 دسامبر 1400 به ریاست رئیس جمهور و به اتفاق آرا ماده واحده “افزایش سرانه پزشکان عمومی و تخصصی” را تصویب کرد، اما باید توجه داشته باشیم که این تصمیم نباید به افزایش ظرفیت پزشکان محدود شود، باید در حد یک تصمیم قانونی باقی بماند و اراده اجرایی دولت برای رفع جدی کاستی ها در این زمینه داشته باشد. از سوی دیگر، با توجه جدی به این مهم، می‌توان در آینده نزدیک ضمن رفع کامل نیازهای درمانی کشور، توسعه و گسترش حوزه گردشگری پزشکی و ارزآوری را نیز در این راستا مدنظر قرار داد.

انتهای پیام/

[ad_2]
source

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.