ردپای نظام سلطه در ایجاد اختلاف بین ایران و افغانستان

[ad_1]

یک کارشناس مسائل منطقه گفت: نظام سلطه از تمام ظرفیت های اطلاعاتی، امنیتی، سیاسی و رسانه ای خود برای ایجاد اختلاف و دوگانگی بین ایران و افغانستان استفاده کرد. آنها در این سال ها تلاش زیادی کرده اند.

سید رضا صدرالحسینی در خصوص اختلافات روابط ایران و افغانستان گفت: رابطه بسیار ساختاری و بلند مدت برای شما.

وی افزود: باید توجه داشته باشیم که یکی از سیاست های اصلی نظام سلطه که سال هاست در مناطق مختلف به ویژه غرب آسیا و جهان اسلام از آن استفاده می شود، ایجاد اختلاف است، انگلیسی ها شعار داشتند که تفرقه بینداز و حکومت کن.” آنها به خوبی از آن استفاده کرده اند، بنابراین تجربیات خود را با ایالات متحده در میان گذاشته اند و آمریکایی ها نیز از بسیاری از شوراهای بریتانیایی استفاده می کنند که به نظر آنها بهترین راه برای ایجاد اختلافات قومی است.

این کارشناس منطقه همچنین گفت: بر همین اساس شاهد بوده ایم که این خدمات در ماه های اخیر تمام تلاش خود را برای ایجاد اختلاف بین ایجاد دو ملت ایران و افغانستان به کار گرفته اند.

صدرالحسینی تاکید کرد: از این رو در هفته های اخیر اقداماتی در زمینه افغانستان هراسی در ایران و ایران هراسی در افغانستان انجام شده که پیامدهای ناگواری برای هر دو کشور داشته است و مقامات ایرانی و افغانستانی بیانیه ها و اطلاعیه هایی را صادر کرده اند. آنها در روزهای اخیر بر روابط فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و تجاری دو کشور که تغییری نکرده است تاکید کردند و توصیه هایی برای اطمینان خاطر شهروندان خود ارائه کردند.

وی ادامه داد: از جمله مواردی که دست عوامل خارجی در آن دیده می شود می توان به شهادت دانش آموزان در حرم رضوی و یا حمله به کنسولگری ایران در هرات اشاره کرد.

این کارشناس مسائل منطقه اضافه کرد: با توجه به اینکه چند تن از مخالفان جمهوری اسلامی ایران که در پارلمان افغانستان منحل شدند، از رهبران مخالفان دو کشور بودند و سخنرانی و تجمع داشتند، اکنون زندگی سیاسی خود را سپری می کنند شواهد مختلفی وجود دارد مبنی بر اینکه مخالفان روابط دو کشور همچنان برنامه های خود را به این شکل مدیریت می کنند.

صدرالحسینی تاکید کرد: در واقع نظام سلطه از تمام ظرفیت های اطلاعاتی، امنیتی، سیاسی و رسانه ای خود برای ایجاد اختلاف و دوگانگی بین ایران و افغانستان استفاده می کند، البته با بررسی های میدانی انجام شده این نفرت از ملت به هیچ وجه به وجود نیامده است. یعنی.» کشورها به همدیگر ارتباطی ندارند و نمایندگان دو کشور در این زمینه اعلام دوستی و تعمیق روابط کرده اند.

انتهای پیام/

[ad_2]
source

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.