رئیس جمهور: یک دانشگاه در سطح اسلامی الزاماتی دارد که همه باید رعایت کنند

[ad_1]

رئیس جمهور حفظ حیثیت اساتید دانشگاه را وظیفه عمومی در کشور دانست و به وزیر علوم، تحقیقات و فناوری دستور داد تا ضمن اعمال الزامات و رفع دغدغه‌های اساتید دانشگاه به ویژه در حوزه امرار معاش

به گزارش ایسنا و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، سید ابراهیم رئیسی عصر سه شنبه در نشست هم اندیشی با اساتید دانشگاه، با تاکید بر اینکه فضای دانشگاه باید فضای علم، دانش و تربیت نیروهای فرهیخته باشد، گفت: ما معتقدیم حمايت از علم، تحقيقات و دانشگاه‌ها هزينه نيست، سرمايه‌گذاري در توسعه و آباداني كشور است.

رئیس جمهور با یادآوری اهمیت و جایگاه ویژه اساتید دانشگاه در روند توسعه و تعالی کشور، خاطرنشان کرد: امروز وظیفه داریم دغدغه اساتید را برطرف و رضایت آنان را جلب کنیم تا آینده سازان کشور را تربیت کنند. با اخلاق و اشتیاق بالا.»

رئیسی در خصوص همدلی، همفکری و استفاده از قشر گسترده جوانان و نخبگان دانشگاهی کشور، بهترین راه برای عبور از موانع و مشکلات کشور بود و گفت: معتقدیم دولت باید از تمام ظرفیت فکری و نیروی انسانی کشور استفاده کند.

رئیس جمهور دانشگاه ها را اتاق فکر دولت خواند و تاکید کرد: دانشگاه باید مشکلات کشور را در اولویت و مشکل آفرینی کند و در موضوعاتی مانند آب، خاک، کشاورزی، هوا راه حل های عملیاتی به دولت ارائه دهد. ، صنعت، اشتغال و فناوری های جدید.

بررسی مجدد مطالبات تغییر دولت از دیگر موضوعات سخنان رئیس جمهور در این جلسه بود. رئیسی با تاکید بر اینکه تغییر در دولت باید علم محور باشد، گفت: تغییر پایدار و موثر در دولت منوط به کاری است که بر اساس علم و دانش انجام می شود و مستلزم ارتباط عمیق و مستمر دولت و دانشگاه است. “

رئیس مرکز مطالعات راهبردی ریاست جمهوری، دولت را پل ارتباطی دانشگاه و دانشگاه با حوزه نخبگان دانست و به تلاش‌هایی در این مرکز برای طراحی سامانه ارتباط ساختاریافته بین دولت و نخبگان دانشگاه اشاره کرد. مشکلات کشور با تکیه بر دانش، بینش و مهارت نخبگان و دانشگاهیان.

رئیسی، امید آفرینی با حمایت های ملموس و عملی را مهم ترین راه صیانت از نخبگان کشور عنوان کرد و گفت: باید با دانش آموزانی که آینده ساز کشور هستند، به گونه ای رفتار شود که به آینده کشور امیدوار باشد تا مهاجرت نخبگان موجب شود. برعکس شده و این یک مشکل است.» دولت در این زمینه مسئولیت جدی دارد.

رئیس جمهور با بیان اینکه در کشور جاذبه های بسیار ارزشمندی برای جوانان و دانشجویان وجود دارد، گفت: باید جاذبه هایی در داخل کشور و در سطح بنگاه های دانش و مراکز آموزشی و علمی ایجاد شود تا دانش آموزان احساس کنند که فعالیت الف برای آنها وجود دارد. پژوهش.

رئیس جمهور با اشاره به سخنان یکی از اساتید مبنی بر اهمیت توجه به علوم انسانی، ارتقای این علوم را از اولویت های کشور دانست و تصریح کرد: دانشگاه قطب توسعه انسانی و تولید علم است و در این راستا، دانشگاه ها به عنوان یکی از مهم ترین دغدغه های این دانشگاه هستند.

یکی دیگر از موضوعات اصلی سخنرانی اساتید دانشگاه، همکاری و هم افزایی صنعت و دانشگاه بود. رئیس جمهور با ابراز نگرانی یکی از میهمانان از موانع همکاری صنعت و دانشگاه، گفت: در دولت بارها بر ارتباط در همه سطوح تاکید کرده ام.

رئیسی خطاب به اساتید و روسای دانشگاه ها گفت: سعی کنید فضای دانشگاه ها فضای علم، دانش و آموزش نیروهای فرهیخته باشد و تلاش اساتید در این حوزه می تواند آثار بسیاری داشته باشد.

وی با تاکید بر رعایت شئونات اسلامی و احترام به اساتید گفت: احترام به کرامت اساتید بسیار مهم است و دانشجویان و مدیران باید در دانشگاه چنین رویکردی داشته باشند.

رئیسی تاکید کرد: دانشگاه تراز اسلامی الزاماتی دارد که همه باید رعایت کنند و از این رو همه باید تلاش کنند تا فضای دانشگاه به فضای علمی، پژوهشی، آموزشی و فرهنگی تبدیل شود.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در سخنانی در ارتباط نزدیک رئیس جمهور با اساتید و دانشجویان، به مهم ترین برنامه های وزارت علوم اشاره کرد و گفت: «پژوهش»، نوآوری هدفمند «و» تولید ثروت را ادامه خواهیم داد. از دانش «برای رسیدن به آن.

در این جلسه دکتر حسن دانایی فرد، استاد دانشگاه تربیت مدرس، دکتر میرسامان پیشوایی، استاد دانشگاه علم و صنعت، سرکار خانم غروی، استاد دانشگاه تربیت مدرس، دکتر. نجف لکزایی، استاد پژوهشکده علوم، دکتر. محمدرضا حسنی آهنگر، استاد دانشگاه امام حسین (ع) دکتر تقی آزاد ارمکی، استاد دانشگاه تهران، دکتر. دکتر فواد ایزدی، دانشگاه تهران دکتر علی عبدالعلی از دانشگاه علم و صنعت دکتر داود مرادخانی از دانشگاه زنجان، دکتر. دکتر حسن مسلمی نائینی از دانشگاه تربیت مدرس دکتر عبدالحمید نقره کار از دانشگاه علم و صنعت فرهمندپور از دانشگاه تهران و دکتر علی رضائیان از دانشگاه شهید بهشتی به ترتیب در خصوص موضوعات بهبود تصمیم گیری در وزارتخانه ها و سازمان های دولتی، رویکرد نظام مند به حکومت داری، مطالعات زنان و خانواده، تحول علوم انسانی، نقش علم و… فناوری در تمدن، مسائل اجتماعی ایران، مطالعات منطقه ای در دانشگاه ها، امنیت غذایی با استفاده از دانش علمی، نقش پشتیبان علم در ایجاد دانش بنیان، نقاط قوت و ضعف در ساختار منابع، نقش و نحوه تعامل با مهاجرت نخبگان کشور و اقدام دانشگاه در راستای شعار سال.

دکتر نیز در این جلسه حضور داشتند. دکتر جلیلی رئیس دانشگاه صنعتی شریف دکتر انبیا، رئیس دانشگاه علم و صنعت، دکتر. دکتر نصیری رئیس دانشگاه شهید بهشتی مردانی، ریاست بسیج، دکتر. چلدوی رئیس دانشگاه شاهد و دکتر تهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی.

انتهای پیام/

[ad_2]
source

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.