عارف: شرایط فعلی نتیجه عملکرد همه دولت هاست/ چرا نمایندگان وزرا را قلدر می کنند؟

[ad_1]

رئیس بنیاد امید ایرانیان گفت: شرایط کنونی نتیجه اقدام همه دولت ها و دولت هاست و هیچکس نباید شانه خالی کند.

به گزارش ایسنا، محمدرضا عارف در نشست با خبرنگاران در پاسخ به سوالی در خصوص علل ایجاد شرایط کنونی، اظهار کرد: شرایط کنونی نتیجه اقدام همه دولت ها و دولت ها در 40 سال گذشته است. هیچ کس نباید از این موضوع دوری کند، اما باید از گذشته درس گرفت و وضعیت فعلی را بهبود بخشید. در این راه باید از افرادی استفاده کرد که توانایی بهبود شرایط موجود را دارند. من به جای شما هرگز نمی گویم که بانیان شرایط فعلی نباید سر کار باشند.

وی درباره سخنان مجلس یازدهم نیز گفت: سخنرانی این مجلس جلوه ای از خورشید است. چند درصد سوال و نظر برای خدا و مصالح مردم است؟ چرا به وزیرانی که آورده اند قلدری می کنند؟ مجلس باید به اولویت ها بپردازد که به یک «شعار» تبدیل شده است.

ما هزینه دولت روحانی را دادیم و لاریان را منصوب کردیم

عارف همچنین درباره احتمال بازسازی سرمایه اجتماعی اصلاح طلبان گفت: ما به دولت کفر پرداختیم. دلیلش این بود که در سال 1992 ما نامزد اصلاحات را کنار گذاشتیم و روحانی را انتخاب کردیم. ما در انتخابات مجلس دهم لاریجانی را در قم در لیست افراد نزدیک به دولت قرار دادیم که در صورت نیاز بلافاصله کنار رفتند. با این حال، من معتقدم که می توانیم سرمایه اجتماعی خود را پس بگیریم. در دهه 90 و 92 وضعیت بدتر بود.

نظام باید قدر ظرفیت اصلاح طلبان را بداند

وی در خصوص تصمیم اصلاح طلبان برای حضور در انتخابات آینده گفت: بحث حضور یا عدم حضور در انتخابات یک تفاوت است. ما باید در انتخابات شرکت کنیم. اگر شکست خوردیم، نباید عصبانی باشیم. البته ما از نهادهای ناظر بر انتخابات گلایه داریم. اصلاح طلبان ظرفیت زیادی دارند و نظام باید قدر آن را بداند. من معتقدم اصلاح طلبان می توانند صداهایی را جذب کنند که اصولگرایان نمی توانند. ما باید انتخاب ها را جدی بگیریم. البته ما به محرومیت ها عادت کرده ایم و از این بابت نگران هستیم.

رئیس فراکسیون امید مجلس دهم درباره نشست ها و گفت وگوهای کشوری نیز گفت: این جلسات با حضور جناح های سیاسی ادامه دارد. ما معتقدیم که مشترکات زیادی داریم، اما برخی دعواها بیهوده بود. این جلسات ادامه دارد و یکی از اعضای دولت سیزدهم در این جلسات حضور دارد. البته حضور ایشان به دلیل مسئولیت در دولت سیزدهم نیست و قبل از تشکیل دولت سیزدهم این مرد در مذاکرات ما حضور داشت.

عارف درباره احتمال تشکیل دولت در سایه اصلاح طلبان گفت: کوچکترین اختلافی در کشور ما قابل تحمل نیست. تکذیب دولت قبلی در دولت جدید امری عادی است و این واکنش زنجیره ای ادامه دارد. کدام دولتمرد با دولتمردان قبلی در ارتباط بود؟ به نظر من هیچ آمادگی برای تشکیل دولت در سایه وجود ندارد.

فضا برای مشارکت مساعد نیست و مردم ناامید هستند

این فعال سیاسی درباره لزوم ایجاد نظام انتخاباتی گفت: فضای کشور مساعد برای مشارکت نیست. مردم ناامید هستند و احساس می کنند که به مشکلات معیشتی آنها رسیدگی نشده است. نظام باید به سمت انتخابات حزبی حرکت کند، اما نه دولت و نه سیاستمداران آمادگی آن را ندارند. سازمان‌های سیاسی محدود به تعداد معدودی هستند و احساس می‌کنند که همیشه باید باشند و میراثشان موروثی است. اما من به چرخش نخبگان اعتقاد دارم و بعد از اینکه از نتایج انتخابات خارج شدیم از ریاست این شورا انصراف دادم چون احساس می کردم نمی توانم کارم را به خوبی انجام دهم. من دنبال حاشیه سازی یا دوگانگی نبودم. در مجموع به نظر من یا باید انتخابات را رها کنیم یا به حزب برویم.

وی در ابتدای این نشست بر لزوم مطالبه گری رسانه ای و فرهنگ سازی مسئولیت پذیری رسمی تاکید کرد و گفت: اگر مطالبه جدی بر اساس منافع ملی وجود داشت، قطعا وضعیت ما بهتر می شد. برخی از مسئولان خود را مقدسین کاذب می دانند و به هیچکس پاسخگو نیستند. برخی افراد نباید از مسئولیت مبرا باشند و باید آنها را بی گناه دانست. باید فرهنگ مسئولیت پذیری را در بین مسئولان به ویژه مسئولان عالی رتبه نهادینه کنیم و همه در قبال وعده هایی که می دهند پاسخگو باشند. البته پیچیدگی باید بر اساس اخلاق باشد.

انتهای پیام/

[ad_2]
source

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.