تاکید رئیس کل دادگستری بر حل پرونده های خانوادگی با رویکرد کد محور

[ad_1]

رئیس کل دادگستری بر رسیدگی به پرونده های خانواده با رویکرد خداپسندانه تاکید کرد.

به گزارش ایسنا، مرکز رسانه قوه قضائیه اعلام کرد:

همزمان با لیالی پرفیض قدر، نشست مردمی حجت الاسلام محسنی اژه ای برای رسیدگی به مشکلات و مشکلات مردم و مراجعه کنندگان به قوه قضائیه به ویژه خانواده های زندانیان برگزار شد.

حجت الاسلام محسنی اژه ای در این دیدار که در ادامه دیدارهای مردمی به منظور رسیدگی به مشکلات و مشکلات مردم و همچنین آسیب شناسی فرآیندها و رویه ها در واحدهای قضایی صورت گرفت، با 13 نفر از مراجعین به قوه قضائیه در واحدهای قضایی کشور دیدار و گفتگو کرد. ساختمان دادگستری با آگاهی از مشکلات و مشکلات موردی به پرونده دستورات مقتضی را صادر کرد.

دعاوی خانواده زندانی، دعاوی و اختلافات خانوادگی مانند «دعای رگ و بهبودی» و «نفقه و مخارج زندگی زن»؛ مسائل حقوقی یک شهروند ایرانی مقیم آمریکا; یک پرونده مهم کلاهبرداری و یک پرونده امنیتی از جمله موضوعاتی بود که در جلسه علنی رئیس کل دادگستری مطرح شد.

در این جلسه عمومی، سردفتر پس از استماع درخواست‌های متقاضیان و بررسی پرونده‌های آنان، با عنایت به جنبه‌های قانونی و کفایت موارد مندرج در درخواست‌های متقاضیان، دستورات لازم را به واحدهای قضایی ذیربط داد.

در این دیدار مردمی یکی از مددجویان خواستار آزادی فرزندش که به دلیل مشکل نفقه و دیه در حال گذراندن دوران محکومیت خود می باشد، خواستار آزادی وی شد و در سالگرد فوت پدرش در بیست و سوم شهریورماه برای وی مشارکت شود. رمضان.

یکی دیگر از موکلان که یکی از بستگانش به نمایندگی از دادستان خصوصی در زندان به سر می برد، از طریق بازداشت الکترونیکی تقاضای عفو یا مجازات کرد که رئیس قوه قضاییه در این خصوص تاکید کرد.

در این دیدار علنی یک شهروند ایرانی مقیم آمریکا که پنج سال است مطالبه خسارت وی در شعبه اول دادگاه در جریان است با حجت الاسلام محسنی اژه ای دیدار و دستور رسیدگی به این پرونده از سوی رئیس دادگستری صادر شد. در اسرع وقت. وی رسیدگی سریع و دقیق به پرونده های در دست اقدام را از اولویت های دستگاه قضایی دانست.

به وکالت از چند شاکی، دو مشتری مدعی شدند که پول ریالی از شهروندان گرفته و به فردی که مجوز و صرافی برای دریافت درهم در کشور دیگری ندارد، داده اند و وی نیز کلاهبرداری کرده است. رئیس دادگستری به دو نفر از مددجویان یادآور شد که با اقدامات غیرقانونی خود برای مردم، خود و دستگاه قضایی مشکل ایجاد کرده اید.

در پایان این دیدار مردمی، حجت الاسلام محسنی اژه ای در سخنانی ضمن تشریح برخی از مشکلات و دغدغه های مطرح شده از سوی مددجویان، با تاکید بر حل و فصل پرونده های خانوادگی در جلسه عمومی، چند نفر از مددجویان مسائل خانوادگی از جمله نفقه، مهریه و اختلافات فی مابین را مطرح کردند. زوج ها؛ ما معتقدیم که بسیاری از این مشکلات با صلح و سازش، کاهش رنج خود خانواده ها و کاهش کار دستگاه قضایی قابل حل است.

رئیس کل دادگستری همچنین به مشکل کلاهبرداری از افراد اشاره کرد که درصد قابل توجهی از موارد قابل توجه است و مراجعین در جلسات علنی بارها آن را تکرار می کنند و امروز سه نفر از مراجعان به آن اشاره کردند. توصیه و هشدار جدی به مردم این است که سرمایه و دارایی خود را بدون اطلاع آنان و اخذ مجوز و محل کسب و همچنین تضمین های لازم و معتبر در اختیار بیگانگان قرار ندهند.

رئیس کل دادگستری گفت: متاسفانه با وجود تذکرات و تذکراتی که داده می شود، روند اعتماد مردم به افراد غیرمتخصص و غیرمتخصص و واگذاری اموال آنها بدون اخذ ضمانت نامه های لازم و معتبر و دعاوی متعدد همچنان ادامه دارد. “

وی افزود: در موارد مربوط به موضوع فوق که متأسفانه جامعه را متاثر می کند، می بینیم که کلاهبردار یا از کشور فرار می کند و یا حتی علیرغم دستگیری به اتهام عدم تمکین، از بازگرداندن اموال به مردم خودداری می کند و در نتیجه. مردم پول خود را خرج می کنند و به دردسر می افتند و پرونده های کیفری و قضایی تشکیل می دهند.


رئیس دادگستری به عیادت دو نفر در این دیدار مردمی اشاره کرد که به عنوان واسطه از آشنایان و بستگان خود وجه ریالی دریافت کردند تا با انتقال این پول به شخص ثالث در دبی از وی درهم بگیرند. .

رئیس کل دادگستری در این خصوص گفت: از این دو نفر که واسطه بودند، پرسیدم آیا مطمئن هستید که شخص ثالث دارای مجوز و سفیر است؟ و آیا ضمانت لازم را از ایشان گرفتید؟ که پاسخ آنها به این سؤالات منفی بود. حال باید این سوال را مطرح کنیم که آیا این دو فرد مقصر نیستند؟
رئیس دادگستری ادامه داد: به گفته این دو مددجو، در این پرونده با وجود تعداد زیاد قربانیان و دستگیری کلاهبرداران اصلی، پس از گذشت چندین سال هنوز نتیجه ای حاصل نشده و مردم پول خود را دریافت نکرده اند. ”

در این خصوص حجت الاسلام محسنی اژه ای مجددا به مردم توصیه کرد از سپردن اموال و اموال خود به افرادی که اطلاعی از آنها ندارند پرهیز کنند و در صورت سپردن وجوه خود به دیگران ضمانت لازم را اخذ کنند.

ارتباط مستقیم و مستقیم با متن مردمی یکی از رویکردهای اصلی حجت الاسلام محسنی اژه ای است و سیاست مدیریتی ایشان از بدو انتصاب ایشان مؤید اعتقاد و احترام کامل ایشان به برقراری ارتباط مستقیم و مستقیم با مردم و قوه قضائیه و گوش فرا دادن به نظرات آنان است. و مشکلات

رئیس‌کل دادگستری علاوه بر اینکه شخصاً در گنجاندن جلسات مردمی در برنامه‌های کاری خود مشارکت داشته است، به مقامات و نمایندگان قوه قضائیه مرکز و استان‌ها در ظرفیت‌ها و سخنرانی‌های مختلف دستور داده است تا جلسات منظم مردمی را ترتیب دهند. جلسات

لذا کلیه ضابطان و ضابطان ارشد قضایی به تناوب، هفتگی و برخی از روزها به صورت روزانه در بازدید از مرکز روابط عمومی با مردم و مراجعین به مراجع و مراکز قضایی جهت رفع مشکلات ملاقات مستقیم و بدون واسطه دارند. مشکلات قضایی مردم برای اطمینان از اقدامات لازم و قانونی.

اما جلسات عمومی رئیس قوه قضائیه نیز به طرق مختلف صورت می گیرد. از جمله دیدارهای مردمی در سفرهای استانی، بازدید از ادارات و مراکز دادگستری و همچنین ملاقات مستقیم و بدون واسطه با مراجعه کنندگان به روابط عمومی قوه قضائیه و همچنین بازدید از مساجد و ملاقات مستقیم با مردم.

حجت الاسلام محسنی اژه ای 20 اسفندماه سال گذشته با حضور در مرکز روابط عمومی دادگستری با 18 نفر از مراجعین به قوه قضائیه گفت و گو کرد و با وجود اطلاع از مشکلات و مسائل آنها، دستورات مقتضی را به صورت موردی صادر کردند. از جمله در همین جلسه، رئیس قوه قضاییه فیجله مجلس با سران قوه قضائیه استان‌های تهران، اصفهان و مرکزی تماس گرفت و دستور پیگیری سه دادخواست و مطالبات مردمی را صادر کرد.

در 21 بهمن ماه سال گذشته رئیس کل دادگستری به مدت 17 ساعت با 17 نفر از مددجویان که تعدادی از آنها به اتهام تامین امنیت و خانواده آنها، تعداد مالباختگان پرونده با چندین شاکی، اختلافات بیمه ای و سایر متقاضیان محکوم شده بودند، دیدار کرد.

در 25 دی ماه 1400 رئیس دادگستری برای چند ساعت با چندین خانواده محکوم به اتهامات امنیتی، حوادث آبان 1377 و جرایم عمومی که اینها جرایم عمومی و امنیتی بودند ملاقات کرد و 3 نفر از آنها به وقایع نوامبر 1998 اختصاص یافتند. موارد موجود در پرونده ها و درخواست شاکیان، دستورات لازم را به واحدهای قضایی ذیربط ابلاغ می کند.

همچنین در 12 مرداد ماه سال گذشته، حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه ای با افراد زیادی در محل کار خود و همچنین با خانواده های محکومان اغتشاشات آبان 98 دیدار و گفتگو کرد.

رئیس کل دادگستری در پایان به مراجع ذیصلاح قضایی دستور داد تا پرونده های دستگیر شده در اغتشاشات آبان ماه سال 98 مجدداً مورد رسیدگی قرار گیرد تا مشمولان مشروط یا عفو از طریق مراجع قضایی از طریق مراجع قضایی رسیدگی شود.

انتهای پیام/

[ad_2]
source

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.