در دوران حکومت طالبان، امنیت در افغانستان «جهت دار» و «هوشمندانه» شد.

[ad_1]

این کارشناس شبه قاره گفت: «امنیت در افغانستان در دوران حکومت طالبان «جهت‌دار» و «هوشمندانه» شده است.

نوذر شفیعی در گفت وگو با ایسنا، در رابطه با انفجارهای اخیر در غرب کابل که منجر به کشته و زخمی شدن تعدادی از شهروندان افغان از جمله دانش آموزان هزاره شد، گفت: به نظر من امنیت در افغانستان در زمان حکومت طالبان و بخشی از آن کنترل می شد. جامعه ای که باید تامین شود امنیت است که به امنیت قوم و گروه سیاسی مربوط می شود و سایر اقوام و گروه های سیاسی فاقد امنیت هستند.

وی طالبان را به بی تفاوتی یا چراغ سبز فعالیت طالبان و داعش در افغانستان متهم کرد و ادامه داد: اگر این روند ادامه پیدا کند، ممکن است بخشی از جامعه افغانستان احساس کند که هیچ نهادی برای تامین امنیت آنها وجود ندارد. برای تضمین امنیت خود، می تواند یک سیاست “خودیاری” را در برنامه درج کند، به این معنی که هر گروه در محیط ناامن افغانستان مجبور خواهد شد که امنیت خود را به دست گیرد.

این استاد دانشگاه افزود: اگر این اتفاق بیفتد افغانستان به جزیره گروه های قومی، مذهبی و مسلح تبدیل می شود که طالبان قادر به کنترل و مدیریت آن نیستند.

نوذر شفیعی نیز در بخشی دیگر از گفت وگوی خود با ایسنا گفت: متاسفانه اقداماتی علیه برخی اقوام که در اقلیت هستند به ویژه قوم هزاره در چارچوب نسل کشی در افغانستان صورت می گیرد.

وی ادامه داد: از گذشته های دور در افغانستان تلاش می شود قوم هزاره از صحنه سیاسی و اجتماعی افغانستان حذف شود، بنابراین تهدید «وجودی» برای آن قوم وجود دارد و آنچه امروز در افغانستان می گذرد، آن زمان است. سیاست و فقط ممکن است.که ابزار و شرایط این امر تغییر کرده است.

شفیعی افزود: در حالی که انسجام این رویدادها با تلاش برای ایجاد تنش در روابط ایران و افغانستان در روزهای اخیر از اهمیت ویژه ای برخوردار است و گویی عوامل متعددی در روابط تاریخی، بلندمدت و حسنه بین دو کشور دخیل بوده است. مردم ایران.» برای افغانستان مشکل ایجاد می کند.

انتهای پیام/

[ad_2]
source

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.