هیت اکسچنجر صفحه ای جوشی آلفالاوال چیست؟

کمپانیآلفالاوال به مشتریان خویش یاری می نماید تا فرآیندهای فرایند ساخت خویش را با صرفه ساخته و در مسئله سرمایش، گرمایش، تصفیه و حتی جابجایی سیالات در قسمت وسیعی از صنعت های به شرکتهای سازنده کمک میرساند.

شرکت جهانی آلفالاوال در بیش از 100 کشور جهان با مشتریان خود ارتباط و همکاری دارد. دو سال بعد، شرکت آلفالاوال به یک گروه مستقل صنعتی به نام تترا لاوال گروپ (Tetra Laval Group) تبدیل میشود.

لولهها ممکن است به صورت مستقیم یا راست (دو سر باز) و یا به شکل U بر روی صفحهای به نام Tube Sheet پرس یا جوش داده شوند.

وقتی که پوسته و لوله سرد شوند، اتصال انبساطی و لولهها منقبض میشوند و کشش وارده بر نقاط جوش خورده کاهش مییابد.

در این مبدلها، صفحه لولهها به پوسته جوش خورده یا به وسیله پیچ و مهره محکم شده است، لذا با تغییرات درجه حرارت جایی برای انبساط لوله و پوسته (هر یک بطور جداگانه) وجود ندارد.

در یک مبدل حرارتی که دارای دو گذر است، سیال در میان نیمی از لولهها در یک جهت و در میان نیمی دیگر از لولهها در جهت مخالف جریان مییابد.

در یک مبدل حرارتی دو گذر لازم است که سیال از یک انتها وارد و از همان انتها خارج شود.

برای جریان در لولهها از 1 تا 16 گذر ممکن است استفاده شود. لولهها عموما با د آرایش مربعی و مثلثی بر وری Tube Sheet نصب میشوند.

اما وقتی آرایش مثلثی باشد، افت فشار جریان پوسته بیشتر از وقتی است که آرایش مربعی میباشد، اما میزان انتقال حرارت در آرایش مثلثی بیشتر است.

در آرایش مربعی کمترین مقاومت در مقابل جریان و در نتیجه حداقل افت فشار به وجود میآید. در مبدل های حرارتی صفحه ای واشردار با واشرها می توان، فشار و دما را کنترل کرد.

در مبدل حرارتی صفحه ای واشردار، هرگونه نشتی سیال به دلیل نقص آب بندی واشرها یا گسکت های مبدل حرارتی صفحه ای، مایع دیگر را آلوده نمی کند و فقط به بیرون هدایت می شود.

برای طراحی و سفارش انواع مبدل های حرارتی صفحه ای قاب و واشر دار GEA (Kelvion)، بریز پلیت های GEA (Kelvion) یا مبدل های جوشی GEA (Kelvion)، انواع پلیت و واشر (گسکت های) های GEA (Kelvion) اورجینال یا با برند غیر اورجینال اسپانیایی لیگو (Laygo Gaskets) با بهترین قیمت و بالاترین کیفیت با ما در تماس باشید.

عیب اصلی مبدل های حرارتی صفحه ای جوشی یا بریز پلیت (Brazed Plate Heat Exchanger) این است که نمی توان قطعات آنها را تعویض کرد؛ بنابراین تعمیر و تمیز کردن مبدل حرارتی صفحه ای جوشی یا بریز پلیت ها غیر ممکن است یا حداقل بسیار سخت است، و تعداد صفحات غیر قابل تغییر می باشد.

این مبدل حرارتی به استدلال طراحی و نصب واشرهای کلیپسی در آن، نیازی به خراج کردن صفحات ندارد و خارج نمودن و بده بستان آن ابزار خاصی واجب ندارد و بهراحتی انجام میشود.

برای دریافت راهنمایی در خصوص انواع مبدل های حرارتی می توانید با کارشناسان ما در ونداد تجهیز در تماس باشید.

چنانچه مدل خاصی مدنظرتان است و برای پروژه خاص می خواهید می توانید از طریق راه های ارتباطی مندرج در وبسایت با ما تماس بگیرید و سوالات خود را با کارشناسان ونداد تجهیز در میان بگذارید.

این مبدلها برای سیالاتی به کار میروند که اختلاف درجه حرارت زیادی داشته باشند، زیرا انتهای U شکل لولهها، امکان انبساط و انقباض را تا حد زیادی به وجود میآورد.

هرچه سیال با سرعت بیشتری (تا حد مشخص) حرکت کند تبادل حرارت بهتر و کامل تر انجام میشود. نوعی از مبدلهای حرارتی که از صفحات نازک و موجدار که به هم فشرده شدهاند تشکیل میشود.

در مبدل های جدید آلفالاوال صفحاتی تا ضخامت 0.4 میلیمتر که معمولاً استنلس استیل می باشند، تولید شده است که دارای راندمان بسیار بالا از تبادل حرارتی و مقاومت زیاد می باشند.

در این حالت سطح نسبتا زیادی برای انتقال حرارت به وجود میآید و به همین علت راندمان مبدلهای صفحهای نسبت به مبدلهای پوسته و لوله بیشتر است.

در این نوع مبدل، یکی از صفحه لولهها بین کانال و پوسته پیچ و مهره شده و در وضعیت ثابتی قرار میگیرد، اما صفحه لوله دیگر در داخل پوسته به صورت شناور درآمده، امکان انبساط یا انقباض برای هر یک از دو جز حامل سیال یعنی پوسته و لوله وجود دارد.

ایراد این مبدلها فصاله نسبتا زیاد بین پوسته و لوله است. این سیستم باعث توزیع یکنواخت ماده مبرد بین صفحات مبدل میگردد.

در مبدل حرارتی صفحه ای آلفالاوال کومبی درایر (Combi Dryer) علاوه بر مسیر عبور سیال مبرد و سیال هوای خنک شونده مسیر دیگری نیز به عنوان ریکاوری هوای سرد در نظر گرفته شده که مجددا به مبدل برمی گردد و پس از تبادل حرارت با هوای گرم ورودی گرم می شود این کار سبب کاهش درجه حرارت هوای ورودی شده در نتیجه کارایی دستگاه بالاتر می رود.

مواد لحیم کاری، کار واشرها و قاب را در مبدل حرارتی صفحه ای جوشی انجام می دهد. در این مبدل حرارتی بخار گرم درون لوله هایی که بطور افقی کنار هم قرار گرفته اند پخش می شود و جداره بیرونی لوله ها به پره مجهز می باشد تا سطح انتقال حرارت بین سیال داخل لوله و هوای خنک بیشتر شود.

چیدمان خاص سطوح تبادل دما و واشرها، همراه با وجود محل عبور سیالها در گوشههای صفحات، شرایطی را ایجاد میکند که حرکت سیالهای گرم و سرد را از مجراهای ایجاد شده توسط صفحات، بصورت یک در میان و متناوب ممکن میسازد.

بسته به دما و نوع سیالها جنس واشر تغییر میکند. در مبدل حرارتی صفحهای جریانهای سیال از بین این صفحات نازک و موجدار عبور میکند.

با ایجاد جربانهای متقاطع مقاومت فیلمی تشکیل شده روی لولهها را از بین برده و ضریب انتقال حرارت را افزایش میدهند.

جریان سیال به داخل لولهها از طریق کانال صورت میگیرد. از این رو ورودی و خروجی لولهها از طریق یک کانال که به دو قسمت تقسیم شده است، صورت میگیرد.

اگر این فن بالای لولهها قرار گیرد به آن مکشی و اگر پایین لولهها قرار گیرد به آن دمشی می گویند.

عبور دما نیز امکان پذیر است به این معنی که خروجی گرم می تواند به دمای پایین تر از خروجی سرد برسد.

مبدل حرارتی صفحهای آلفالاوال گونه گسکتی (واشردار) مبدل حرارتی صفحهای آلفالاوال جوشی در ویدئوی پایین میتوانید روش کارکرد مبدل صفحهای آلفلاوال را تماشا کنید.

نقاط عبور بین راه راه های دو صفحه متصل، شبکه متراکمی از نقاط تماس را ایجاد می کند که باعث تنگی فشار و ایجاد جریان های چرخشی می شودکه تبادل حرارت را در مبدل حرارتی صفحه ای جوشی یا بریز پلیت بهبود می بخشد.

مدل جوشی مبدل صفحه ای آلفالاول که به چهار دسته COMBI DRYER،ALFANOVA ،ALFALAVAL(BP-CB) ، ALFACHILL تقسیم بندی می شود. نحوه کارکرد مبدل حرارتی صفحه ای آلفالاوال چگونه است؟

و تأمین قطعات یدکی دستگاه پاستوریزاتور و قطعات یدکی مبدل های حرارتی صفحه ای انواع واشرها و پلیت های مبدل حرارتی، با ما در ارتباط باشید.

نقش ورقها فلزی ایجاد سطوح تبادل دما و وظیفه واشرها، آببندی سطوح تبادل دما نسبت به یکدیگر و همچنین نسبت به محیط پیرامونی مبدل حرارتی صفحهای است.

معمولترین نوع واشرها، واشرهای از جنس NBR و EPDM هستند. این نوع مبدلهای حرارتی فقط شامل یک کانال و یک صفحه لوله هستند.

این مبدل حرارتی ورقه ای جوشی آلفالاوال از صفحه ها باریک استنلساستیل 316 ساخته شده است. مبدل حرارتی صفحه ای آلفالاوال مدل BP10-28 می تواند برای سیستم های مایع به مایع، بخار به مایع و گاز به مایع مورد استفاده قرار گرفته و نسبت به بازده عملیاتی بالایی که دارند بسیار کم حجم بوده و فضای کمی را اشغال می نماید.

در حجم کم ایجاد سطح بزرگی برای انتقال حرارت می کنند. مبدلهای حرارتی صفحهای در دهه 1930 برای استفاده در صنایع غذایی بویژه صنایع لبنی ابداع شدند.

اما آنچه ما را بر آن می دارد که از مبدل های حرارتی صفحه ای استفاده کنیم مزایا و قابلیت های عملکردی مبدل های حرارتی صفحه ای در صنایع مختلف است.

به تدریج با بهینه شددن اجزا، قطعات و روشهای ساخت این نوع مبدل حرارتی، از دهه 1960 به بعد شرایط استفاده از آنها در سایر صنایع مهیا شد.

هر یک از مبدل ها با توجه به ویژگی ها و شرایط کاری خاصی که دارند دارای قیمت گوناگونی هستند.

واشرهای آب بندی مخصوص طراحی شده که در بین صفحات قرار دارند مایعات را هدایت می کنند تا مایعات گرم و سرد در حال عبور در کانالهای متناوب باشند.

در هر یک از این صفحات چهار روزنه وجود دارد که به عنوان ورودی و خروجی جریان عمل میکنند و عبور سیالها از کانالهای مختلف منجر به انتقال حرارت بین آنها میشود.

در این حالت از جوشکاری برای وصل کردن صفحات مبدل استفاده میشود. برای اطلاعات بیشتر در مورد هموژنیزه کردن و انواع هموژنایزرها به ادامه مطلب بروید.

شیری که در این روش پاستوریزه می شود برای ساخت پنیر مورد استفاده قرار می گیرد زیرا سبب سینرزیس (Syneresis) می شود.

زمینه تولید و کاری این شرکت سوئدی تولید محصولات و ارائه راه حلهای مناسب در ساخت سیستمهای انتقال حرارت،تصفیه آب، انتقال و جابجایی سیالات است.

قابلیت استفاده برای دامنه وسیعی از مواد را دارند و بازده بسیار مناسبی را در مقابل طیف وسیعی از سیالات نشان می دهند. Th᠎is a​rt​icle has be​en c᠎reated by GSA Con᠎tent​ G en᠎erator ​DEMO.

بعنوان مثال هنگامی که اختلاف دمای ورودی و خروجی یکی از سیالات به مبدل زیاد باشد، بجای آنکه مبدل تک پاس طراحی شود، بصورت چند پاس محاسبه و طراحی میشود.

یکی از وظایف مهم واشرها جلوگیری از ترکیب یا اختلاط دو سیال است. واشرها نیز یکی از اجزای مهم مبدلهای صفحهای هستند.

مجموعه این صفحات به وسیله پیچ و مهره میان دو قاب فولادی محکم شدهاند و به همین دلیل به این نوع مبدل، مبدل صفحهای قابدار نیز میگویند.

نوع کاربری نیز تعیینکننده است. این صفحات دو نقش عمده دیگر نیز به عهده دارند. لولههای مستقیم احتیاج به دو صفحه لوله دارند ولی لولههای -Uشکل فقط یک صفحه لوله به کار میرود.

از نقطه شبنم عبور کرده و باعث جداشدن رطوبت میشود و از مبدل بیرون میرود. در این مبدلها از واشرهای پلیمری برای آببندی صفحات استفاده میشود.

برای کاربردهای مختلف انواع خاص واشرها مانند ویتون (Viton) و سیلیکونی (Silicone) نیز قابل استفاده هستند. برای انجام این کار نیاز به یک صفحه تقسیمکننده در کانال ورودی داریم.

ما بیش از 20 سال تجربه تولید و پردازش، قابلیت های توسعه قالب داریم. برای بیش از 25 سال APV نیاز به کارایی بالا و مطمئن را در سیستم Evaporator ها و کندانسورهای خنک شده مایع (Liquid Cooled Condensors) با مبدل های ParaWeld خود مرتفع ساخته است.

این کانالها برای انتقال حرارت بدون تماس مستقیم دو سیال، سطح انتقال حرارت بالایی را روی صفحات استنلساستیل به وجود میآورند.

همینطور لولهها را نگهداشته و از خم شدن و ارتعاش آنها جلوگیری میکنند. مایعات ممکن است برای جلوگیری از مخلوط شدن با یک دیواره جامد جدا شوند یا در تماس مستقیم هستند.

هموژنیزه شدن شیر در طی فرایند پاستوریزه کردن آن انجام می شود. بدین طریق امکان تمیز کردن و بازرسی قسمت خارجی لولهها میسر میشود.

انبساط یا انقباض هر یک از دو جز فوق به تنهایی ممکن است موجب شکستن و یا خمیدگی لولهها شود، لذا در این نوع اختلاف درجه حرارت دو سیالی که با یکدیگر تبادل حرارت میکنند نباید زیاد باشد.

چون در این فضا نمیتوان لولهای به کار برد، این فضا بلا استفاده میماند و بازده این نوع مبدل کاهش مییابد.

البته معمولا به جای لحیم از مس استفاده میشود. در مبدلهای چند گذره (Multi-pass) از یک صفحه تقسیم کننده جریان استفاده میشود تا کانال به دو یا چند قسمت تقسیم شود.

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.