پاسخ به تصویب قانون تسهیل مشاغل

[ad_1]

قانون «تسهیل در صدور پروانه بازرگانی» در هیئت نظارت به تصویب رسید و واکنش وکلا نیز شنیده شد.

به گزارش ایسنا، طرح «تسهیل در صدور پروانه کسب» در نهایت پس از تشکیل جلسه مجلس و هیئت نظارت به قانون تبدیل شد. وی از همان ابتدای طرح پیشنهادی خود در مجلس شورای اسلامی با مخالفت شدید کانون وکلای کشور (اشکودا) و کانون وکلای مرکز و بسیاری از وکلای دیگر مواجه شد. جعفر کوشا رئیس Skoda v توجه داشته باشید وی با انتقاد از حذف ظرفیت آزمون وکالت پیش بینی شده در این طرح، نوشت: ازدحام بیش از حد وکلا موضوع مهمی است و این انصراف از صلاحیت است. یکی دیگر از موضوعاتی که رئیس اشکودا به آن انتقاد کرد، موضوع سردفتری، کارشناسی و وکالت قانونی در کمیسیون اقتصادی و حقوقی (کمیسیون ویژه جهش و رونق تولید و نظارت بر اجرای اصل 44 قانون اساسی) بود که کوشا “غیر قانون اساسی” خوانده می شود. وی موضوع وکالت در کمیسیون اقتصادی را با توجه به این موضوع «بسیار خاص و غیرعلمی» توصیف کرد.

تقاضای ابطال ظرفیت آزمون، جذب کارآموز وکیل

جلیل مالکی رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز نیز هنگام ارائه مصوبه ای در مجلس مبنی بر «تسهیل در صدور پروانه کسب» از ماده ۶ این طرح انتقاد کرد. او گفت: با تصویب این ماده، نظارت و صلاحیت قوه قضائیه در نیاز سنجی قوه قضائیه در جذب وکیل لغو می شود و ناگهان حوزه های قضایی کوچکی به خصوص در مناطق محروم که ممکن است فقط یک یا یک وکیل داشته باشند به وجود می آیند. دو شعبه قضایی آنها باید در این حوزه قضایی وکالت داشته باشند.» در حالی که این تعداد وکیل در این حوزه الزامی نیست و هیچ کار وکالتی برای وکلای اجیر وجود ندارد.» به دلیل بیکاری و بیکاری یا به قاچاق، میانجیگری و وکالت نامه تضمین شده و یا در صورت مقاومت و عدم عدول از موارد فوق، عدم کار و اشتغال منجر به افسردگی و بار اضافی بر دوش جامعه و خانواده می شود.

شورای نگهبان علیرغم همه انتقادات این طرح را مغایر قانون اساسی و خلاف قانون اساسی ندانست. ابلاغ تصویب این طرح وی در 14 اردیبهشت 1401 ابراز امیدواری کرد که «همانطور که از نام این طرح پیداست، اجرای آن موجب تسهیل صدور پروانه کسب و رونق بنگاه ها در سال تولید، دانش و اشتغال زایی شود».

وکلایی که در آینده استخدام خواهند شد دغدغه های علمی جدی دارند

کارن روحانینایب رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز در گفت وگو با ایسنا در رابطه با آخرین تغییرات این طرح که در نهایت به قانون تبدیل شد، گفت: پیش بینی می شد دیگر ظرفیت آزمون وکالت مشخص نشود و این کار را انجام دهیم تا کانون وکلا، بلکه شامل کانون و کانون وکلا نیز می شود. بنابراین داوطلبانی که حداقل 70 درصد میانگین نمره 1 درصد بهترین نمره در هر رشته که 60 درصد برای افراد دارای سهمیه می باشد، پذیرفته می شوند. مثلاً اگر داوطلبان 1000 نفر باشند، 1 درصد آنها 10 نفر هستند، بنابراین میانگین نمره را از این تعداد محاسبه می کنند و هرکس 70 درصد نمره خود را کسب کند در آزمون پذیرفته می شود.

این وکیل دادگستری در خصوص آینده موسسه حقوقی با اجرای این ماده اظهار داشت: پس از اینکه متوجه شدیم تلاش برای حذف ظرفیت آزمون است، اعلام کردیم که حداقل یک شرط برای جذب داوطلب باید 12 در نظر گرفته شود که عبارت است از: قانون نیست و بنابراین اگر میانگین 1 درصد بالا کمتر باشد، مسلماً کسب میانگین 70 درصد کمتر است و این نگرانی های علمی را برای ما ایجاد کرده است.

بسیاری از وکلا نیز در صفحه شخصی خود در توییتر به این طرح پاسخ دادند:

جلیل مالکی رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز:

پاسخ به تصویب قانون تسهیل مشاغل

محمدرضا نظری نژاد رئیس کانون وکلای گیلان:

پاسخ به تصویب قانون تسهیل مشاغل

عیسی امینی رئیس سابق کانون وکلای دادگستری مرکز:

پاسخ به تصویب قانون تسهیل مشاغل

کارن روحانی نایب رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز:

پاسخ به تصویب قانون تسهیل مشاغل

انتهای پیام/

[ad_2]
source

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.