کشف بی‌سابقه در هورالعظیم؛ مشاهده ۱۹ شنگ ماکسول/ توله‌های یوز ایرانی همگی ماده هستند

شنگ ماکسویل،اخبار اجتماعی،خبرهای اجتماعی

باقر موسوی، فعال محیط زیست از کشف 19 شنگ ماکسویل در بقایای هورالعظیم خبر داد.

 

او پیش از این با مشاهده و ثبت تصویر این پستاندار کمیاب برای اولین‌بار و انتشار مقاله در مجلات علمی، باعث شد تا این گونه برای ایران ثبت جهانی شود.

 

***

 

توله‌های یوز پارک ملی توران همگی ماده هستند

دامپزشک و جراح “ایران” یوز ماده پارک ملی توران گفت: هر ۳ توله متولد شده یوزپلنگ ایرانی ماده هستند.

 

یوزپلنگ،اخبار اجتماعی،خبرهای اجتماعی

به گزارش تسنیم، دکتر بهرنگ اکرامی, دامپزشک حیات وحش و جراح “ایران” یوز ماده پارک ملی توران در رابطه با جنسیت توله‌های یوزپلنگ اظهار کرد: جنسیت نوزادان مشخص شده و هر 3 توله متولد شده یوزپلنگ ایرانی ماده هستند. امیدواریم که این توله‌ها پس از رسیدن به سن بلوغ جمعیت پشتیبان خوبی برای تکثیر در اسارت یوزپلنگ ایرانی باشند و در نسل‌های آینده نیز با کمک آموزش‌های ویژه برای معرفی در طبیعت استفاده شوند.

 

وی افزود: در حال حاضر اولویت تکثیر در اسارت برای افزایش جمعیت است.

 

به گزارش تسنیم, روز گذشته پس از 2 دهه تلاش کارشناسان, مدیران و دلسوزان محیط زیست و حیات وحش کشور, پروژه تکثیر گونه در حال انقراض یوزپلنگ به ثمر نشست و ایران, یوزپلنگ ایرانی سایت تکثیر یوزپلنگ در پارک ملی توران از طریق سزارین صحرایی 3 توله را به دنیا آورد.

 

پیش از تولد توله‌های یوزپلنگ ایرانی کارشناسان امیدوار بودند که توله‌های یوز ماده باشند چرا که جمعیت یوزهای ماده که قابلیت و سن بارداری را دارند در طبیعت ایران کاهش یافته و همچنین تولد یوز ماده می‌تواند به کاهش درون‌آمیزی در یوزها نیز کمک کند.

 

با اعلام اینکه هر 3 یوز متولد شده ماده هستند, امیدها برای حفظ نسل یوزپلنگ ایرانی از خطر انقراض بیش از همیشه افزایش یافته است.

 

یوزپلنگ ماده از حدود 2 تا 3 سالگی توانایی جفت‌گیری و تولید مثل را به دست می‌آورد.

 

 

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.